Tuli tuossa kauhea autokuume ja klaraillu ja selaillu eri foorumeita, osassa hyviä osassa huonoja kokemuksia. Kiikarissa olis 99 vuoden S80 tiisseli volvo. 2.5tdi koneella ja mahtaa olla volkkarin tekele tuo kone. auto olisi business classi eli automaattiloota ja muuta.... Kannattaako ostos? Paljon kyseisissä vehkeissä dieselvero?
Ostanko S80 -99
7
659
Vastaukset
- Susikasikymppi
Älä osta.
S80 on susi autona jo muutenkin, ja tuo 2,5 tdi on erityisen synkkämaineinen kone.
ja Volvon käyttämä Aisin-automaattiaski on remppaa vailla n.150 tkm välein.- volvoko
noh mikäs siitä sitten niin suden tekee? eikö sitä kehuta perusvarmaksi autoksi. :D
- romu-nisse
volvoko kirjoitti:
noh mikäs siitä sitten niin suden tekee? eikö sitä kehuta perusvarmaksi autoksi. :D
No jaa, jos viitsi kuunnella ainaista kolinaa pyöränripustuksesta, ja olla vaihtamassa milloin mitäkin niveltä ja koiranluuta alakertaan , ja siihen vielä lisänä erinäinen määrä sähkövikaa ja muuta hauskaa.
Itse ajelin ko.mallilla pari vuotta, oli aikas kalliit kilometrit, ajoltaan aikas OK, vähän sellainen tunnoton lautta, mutta ne kolkkeet (tyyppivika, esiintyy myös vee70), vieläkin korvissa kolisee! - nimu-rosse
romu-nisse kirjoitti:
No jaa, jos viitsi kuunnella ainaista kolinaa pyöränripustuksesta, ja olla vaihtamassa milloin mitäkin niveltä ja koiranluuta alakertaan , ja siihen vielä lisänä erinäinen määrä sähkövikaa ja muuta hauskaa.
Itse ajelin ko.mallilla pari vuotta, oli aikas kalliit kilometrit, ajoltaan aikas OK, vähän sellainen tunnoton lautta, mutta ne kolkkeet (tyyppivika, esiintyy myös vee70), vieläkin korvissa kolisee!Jos vieläkin korvissa kolisee, olisiko vika jossain muualla kuin autossa?
- Rellusta Volvoon
nimu-rosse kirjoitti:
Jos vieläkin korvissa kolisee, olisiko vika jossain muualla kuin autossa?
Jos romu nisse on tottunut johokin parempaa niin eihän sille mitään voi muuta usein hyvistä autoista marisevat on niin persaukisia ettei niillä hyvistä autoista ole kokemuksiakaan.
Kyllä kun katsoo paljonko S80:lla E-mersuilla ja muilla arvokkaammilla dieseleillä on ajettu
350tkm:sta - 700tkm:n niin se kertoo kylla laadusta.
Ei ole itselleni tullut yhtään autoa vastaa missä ei olisi tyypillisiä etupään vikoja kuluvissa osissa.
Toisis kuluu nopaemmin toisis hitaammin riippuen on ko aiotvaraosa vai harakiri. Jos saatta se harakiri osa olla kestävämpi. - Huomioon
Rellusta Volvoon kirjoitti:
Jos romu nisse on tottunut johokin parempaa niin eihän sille mitään voi muuta usein hyvistä autoista marisevat on niin persaukisia ettei niillä hyvistä autoista ole kokemuksiakaan.
Kyllä kun katsoo paljonko S80:lla E-mersuilla ja muilla arvokkaammilla dieseleillä on ajettu
350tkm:sta - 700tkm:n niin se kertoo kylla laadusta.
Ei ole itselleni tullut yhtään autoa vastaa missä ei olisi tyypillisiä etupään vikoja kuluvissa osissa.
Toisis kuluu nopaemmin toisis hitaammin riippuen on ko aiotvaraosa vai harakiri. Jos saatta se harakiri osa olla kestävämpi.Että onhan autolla jo painokin semmonen että jotain kuluu kuin esimerkiksi jossain riisikupissa.Ja älkää ihmeessä ostako isoja autoja jos tänne on tultava apinoimaan se tämä Peräsuoli 24 kun on helppo paikka semmottiin hommaan kun voi ilman nickiä räkyttää.
- Synkkäpä se
Huomioon kirjoitti:
Että onhan autolla jo painokin semmonen että jotain kuluu kuin esimerkiksi jossain riisikupissa.Ja älkää ihmeessä ostako isoja autoja jos tänne on tultava apinoimaan se tämä Peräsuoli 24 kun on helppo paikka semmottiin hommaan kun voi ilman nickiä räkyttää.
"Synkkämaineinenko" No huh, mikä siitä niin synkän tekee. Jaa, no tietysti tietämättömyys.
Itse ajanut jo tuolla synkällä 2,5 tdi koneella 400 tkm ja vielä automaatti, eikä mitään ongelmaa vielä.
Joten revi siitä synkkyyttä itelles.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1032380- 2251986
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761772Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1031349- 411325
- 1221128
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo277862Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli5072190kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit181713Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51700