hedelmäpuut

pirkkonen

Kuinka omenapuita leikataan

t. Pirkkis

2

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maria

      Omenapuiden leikkaus

      Omenapuut leikataan ensimmäisen kerran istutuksen yhteydessä ja sen jälkeen vuosittain. Leikkaamisella ja oksien taivuttelulla lisätään puun rakenteellista kestävyyttä, saadaan tasapainoinen latvus, kiihotetaan versokasvua, saadaan versojen ja kukkasilmujen vuosikasvun suhde sopusuhtaiseksi ja puu tasaisesti satoa tuottavaksi.

      Hyvässä omenapuussa on suora päärunko ja leveäkulmainen tasasuhtainen oksasto, jossa versot ovat runkoon nähden 15-20 sentin välein haarautuen tasaisesti eri puolille runkoa. Hyvin teräväkulmaiset oksat murtuvat herkästi.


      Vuosittaiset hoitoleikkaukset koskevat alle 10 vuotiaita omenapuita. Tätä vanhemmat puut kaipaavat jo harvennusleikkauksia. Omenapuuhun kehittyy 2-5 vuoden aikana istutuksesta ryppyisiä versoja, joiden päässä on silmuja. Osaan näistä kääpiöversoista kehittyy kukka-aiheita.

      Leikkaa versot aina mahdollisimman leudolla säällä maaliskuun puolivälistä huhtikuun alkuun. Kesällä lehdessä olevista omenapuista poistetaan lähinnä vain ns. vesiversoja. Voimakkaat leikkaukset tehdään keväällä puun ollessa lepotilassa.

      Istutusleikkaus:

      Poista istutuksen yhteydessä latvaversosta 1/3. Poista sen vieressä oleva mahdollinen kilpalatva sekä pystyyn kasvavia oksia. Jätä 3-4 voimakkainta mahdollisimman vaakatasoon suuntautuvaa sivuversoa jäljelle, mutta typistä nekin puoliväliin asti.

      2. vuosi: Poista mahdollinen kilpalatva ja typistä latvaversosta 1/3. Poista pystykasvuisia, lähellä runkoa ja sitä kohti kasvavia versoja. Typistä pisimpiä sivuoksia parikymmentä senttiä. Jos suuri osa versoista kasvaa ylöspäin (tämä vaihtelee lajikkeesta riippuen), taivuta toukokuussa jäljelle jääviä vaakatasoon narujen avulla.

      3. ja 4. vuosi: Jatka leikkauksia samalla periaatteella kuin toisena keväänä, jotta puuhun kehittyisi vahva runko ja sopusuhtainen latvusto.

      4.vuoden jälkeen:
      Kolmemetriseksi venynyt puu on jo liian korkea. Katkaise sen latva vaakatasossa kasvavan vahvan oksan yläpuolelta noin 2,5 metrin korkeudelta. Ns. kannusoksiksi valitaan oksan puolivälissä tai sitä ulompana kasvavia versoja, jotka typistetään 4. silmun yläpuolelta. Hyvin lähellä runkoa kasvavat oksat poistetaan kokonaan.
      Poista jatkossa vuosittain saman verran versoja kuin niitä on kehittynyt edellisen vuoden aikana. Poista pystykasvuisia oksia, mutta jätä osa niistä jäljelle. Suorita niissä kannusleikkaukset edellä kerrotulla tavalla.

      Lyhennä alaspäin kaartuvia oksia ylöspäin suuntautuvan silmun takaa. Poista sisäänpäin kasvavia oksia ja poista kesän aikana ns. vesiversoja. Poista kaikki haljenneet ja oksakulmasta repeilleet oksat

      Vanha omenapuu nuoremmaksi

      Vanhat omenapuut nuorennetaan leikkaamalla vähitellen 2-3 vuoden aikana, sillä äkkinäinen, voimakas leikkaus kiihdyttää liikaa versokasvua ja puu voi kuolla.

      Poista vuosittain vain 2-3 paksua rungosta kasvavaa haaraa latvuksesta. Madalla seuraavina vuosina myös rungosta kasvavia korkeita haaroja 1,5 - 2 metrin korkeudelta oksahaaran yläpuolelta. Valitse jatkossa uudesta latvakasvusta muutamia latvaoksia uudeksi latvukseksi.
      Poista latvuksen sisään suuntautuvia oksia. Poista latvuksen keskellä kasvavia ja alaspäin roikkuvia oksia. Poista kesän aikana ns. kääpiöversoja, mutta jätä niistä pari kolme voimakkainta sivulle päin suuntautuvaa jäljelle, sillä niistä kehittyy vähitellen puun uusi oksasto. Naavoittuneet rungot siistitään sileiksi juuriharjalla mahdollisimman kostealla säällä keväällä.

    • Viljelijä

      Ensin poistetaan kuolleet, sairaat ja vaurioituneet oksat. Sitten harvennetaan oksia tiheistä kohdista sillä periaatteella, että poistetaan ylöspäin kasvavia ja jätetään sivullepäin kasvavia oksia. Näin siksi että mitä suurempi oksien välinen kulma on, sitä pienempi on myös riski että oksa repeäisi vanhempana esim. omenoiden painosta.
      Leikattaessa pitää kuitenkin varoa ettei poista liikaa oksia, sillä mitä enemmän leikataan, sitä enemmän uusia vuosiversoja puu kasvattaa seuraavana vuonna. Jos uusia versoja tulee paljon on niiden kasvattamiseen tarvittava energia aina pois sadosta ja lisäksi puusta tulee vain entistä tiheämpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      203
      15019
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10490
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      106
      10042
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9321
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9152
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6915
    7. 181
      6497
    8. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      15
      6365
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      163
      6147
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      32
      5579
    Aihe