sikaripunkki

ullainkeri

Venäjän toy-terrierin sikaripunkki.
Kertokaa miten olette saaneet sen pois. Meillä nyt seitsemän viikkoa eikä tunnu vielä lähtevän itsekseen.
puolivuotias pentu kyseessä.

5

552

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bgws

      millaisia oireita? kiinnostaa vain, josjoskus olisi omalla koiralla.

    • 987456321

      Lekurilta lääkkeet, niin lähtee nopeammin pois. En jäänyt odottelemaan, että sikaripunkki lähtee itsekseen pois ja lekurikin oli sitä mieltä, että aloitetaan lääkkeet.

      • ullainkeri

        Oliko lääkkeistä jotain haittavaikutuksia? Onko teillä myös venäjän Toy? Paljonko paino, meillä painaa 1400g


    • Dette

      sikaripunkista löytyy googlella paljonkin tietoa. omalla koirallani, 6 kg painava terrieri, todettiin sikaripunkki vuoden vanhana. takajalassa huomattiin trimmauksen yhteydessä pieni haava. tiesin koiran kolauttaneen itsensä agilityssä edellisenä päivänä ja ajattelin haavan tulleen siitä. en vieläkään tiedä, oliko näin, ja siitä seurasi sikaripunkki, vai oliko punkki ensin ja iho ärtyi nypinnässä haavalle (eikä lainkaan agilitystä aiheutunutta haavaa). joka tapauksessa, haava parani, mutta siihen jäi ikään kuin karvaton mustelma. kun tuo ei ottanut hävitäkseen ja karvaton mustelma tuntuikin sen sijaan alkavan levitä, näytin sitä fyssarikäynnillä hänelle, joka kutsui paikalle lääkärin. lääkäri otti raapenäytteen ja totesi sikaripunkin, sain itse katsoa näytettä. saatiin niskaan 2 viikon välein laitettava lääke, luulen että se oli Stronghold mutten ole varma, se ei ollut mikään "järeä" lääke. No tuosta ei ollut mitään apua. Karvattoman mustelman eteneminen kuitenkin hitaasti hiipui, mutta noin vuoden verran se siinä jalassa oli. Lopulta, en tiedä onko tämä sattumaa vai ei, syötin koirillemme B-vitamiinikuurin ja sen jälkeen alkoi karva kasvaa toden teolla tuossa kohdassa. Nyt koira on 3v eikä mitään oireita ole ollut vuoteen.

      • :D

        Lähes kaikissa koirissa on sikaripunkki, mutta se ei 'ilmoita olemassa olostaan' muutakun koirilla jotka ovat jotenkin herkempiä tai altistuvat sille. Sikaripunkki ei tartu koirasta toiseen vaan pennus saavat sen emoltaan jo kohdussa ja syntyessä. Meillä ainakin n.8kg koira ja annoimme jotain selkäänlaitettavaa lääkerrä tietyin väliajoin ja ainakin meillä tehosi. Koirallamme esiintyi sikaripunkkia karvattomina läikkinä ainakin kuudessa kohtaa, mutta onneksi lääkkeet auttoivat, nyt jo n. 1v 'tapahtumasta' eikä ainakaan vielä ole uudestaan ilmoitellut olemassaolostaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1243
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1027
    3. Mitä töitä kaivattusi on tehnyt?

      😅
      Ikävä
      64
      857
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      824
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      417
      666
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      46
      607
    7. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      564
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      449
      554
    10. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      64
      553
    Aihe