Pärnu ja Tervis 3

Matkakuumetta.

Hei kaikki Pärnun matkaajat ja erityisesti Tervis 3:ssa vierailleet!

Mitä tärppejä antaisitte kesäistä Pärnun reissua ajatellen? Äitini kanssa olen liikenteessä (26 ja 63v) joten tekemisiä ja menemisiä hieman sen mukaan suunniteltava. Ainakin historialliset rakennukset (kartanot, linnat) kiinnostavat molempia. Ajattelimme myös pyörät vuokrata sään niin salliessa, minne kannattaisi suunnata? Lisäksi kiinnostaisi kivat kahvilat ja ruokaravintolat. Shoppailuvinkit kiinnostavat myös erityisesti!Mikä ylipäätänsä on Pärnun nykyhintataso?

Entä minkälaisia mielipiteitä Tervis 3 kylpylähotelli tuo esiin? Minkälainen palvelu ja ilmapiiri? Siisteys? Ruoka? Ihan kaikki info koskien ko. hotellia kiinnostaa.

Terviis Paradiis:in puolelta näyttäisi löytyvän parikin paikkaa josta saa kauneushoitolan palveluita, kokemuksia näistä tai suosituksia lähistöllä sijaitsevista kauneushoitoloista? Entä kampaamopalvelut?

Olipas paljon kysyttävää ja tekstiä mutta toivottavasti joku jaksaa edes joihinkin kysymyksiini vastata niin tietäisi vähän miten ja millä mielin reissuun varautua :)

2

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesaska

      Pärnu on ihana kesäkaupunki.
      Uimaranta on pitkä ja matala, meininki ihan kuin Välimeren rannalla kuumana hellepäivänä. Jos tykkäätte auringosta ja uimisesta, niin rantsu on ihana. Mukavia puistoreittejä on varmasti kiva pyöräillä, kartasta kun katsoo niin ulkoilureittejä on kunnostettu ja lisätty viime vuosina. Keskustasta löytyy muutamia
      ostoskeskuksia, uusin avattiin víime kesänä. Meidän perheen (mummikin on ollut mukana..) suosikkikahvila on Rantakahvila (Rannakohvik) uimarannan tuntumassa, näköalat merelle sisältä ja terassilta. Saa myös ruoka-annoksia ja on illallakin auki myöhään. Pärnu on siitä mukava, että kaikki palvelut, keskusta, ranta on lyhyen välimatkan sisällä, kaupunki on helppo ottaa haltuun, fillarilla varsinkin. Kampaamoa ja hierojaa olen käyttänyt Puistotalossa, jossa olemme majoittuneet, ovat olleet hyviä, muista ei ole kokemuksia.
      Olen kovasti tykästynyt Pärnuun ja ilmoittanut että "mummona muutan Pärnuun tuijottamaan merta".
      Vielä olisi muutama vuosi:)

    • taas pärnuun myöskin

      www.sanatooriumtervis.com. tuosta osoitteesta löytyy kaikki myös suomeksi. Terviksessä on talot 1, 2, ja 3 missä majoitutaan mutta käytännössä siellä on 7 rakennusta joissa hoitoja ja hupia. Tervise Paradiis on eri Tervis ja toisella puolella kaupunkia. Mutta lue tuolta nettiosoitteesta niin tiedät enemmän. Mukavaa matkaa =).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe