Marjaana Kotilainen:
PYHÄN HENGEN ODOTUS
(Joh.15:26-16:4)
Sanansaattajat – lehti, LÄHDE, huhtikuu.
[katkelmia]
Mihin me Häntä, Pyhää Henkeä, odotamme? Lämpimään ylistykseemme, sairasvuoteen sitomalle lohduksi, viimeiselle matkalle suojaksi.
--- --- ---
Tämä maailma vihaa Kristuksen seuraajia yhä. Puolustajalle on tilausta.
Kouriintuntuvaa apua tarvitaan vaikkapa algerialaisessa oikeudenistunnossa. Syytetyn paikalla on nuorukainen, joka on tavattu itse teosta. Hän on tunnustanut uskovansa ristillä maailman synnit sovittaneeseen, ylösnousseeseen Vapahtajaan. Myös hänen puolestaan Jeesus, Raamatun ilmoittama Lunastaja, on kuollut. Jumalan Poika on antanut hänelle elämän, tämän ja ikuisen. Niinpä hän ei pelkää todistaa tuntevansa tätä Herraa, eikä epäile tunnustautua Hänen seuraajakseen.
--- --- ---
Yhä useammin kristitty todistaa uskostaan kuolemalla. Sellainen on tämän maailman mieli.
Arjessakin todistus kaikuu, kun lapsia viedään pyhäkouluun, nuoria rippikouluun, meitä muita ehtoollispöytään. Kullekin kuiskaus kuuluu ikuisen Elämän lupausta kantaen. Siihen odotamme Pyhää Henkeä lähettävänä seurakuntana, jonka todistustehtävä jatkuu yhä.
--- --- ---
Kysyn: Mikä on meidän suomi24 - keskustelijoiden osuus lähetystyössä ?
PYHÄN HENGEN ODOTUS
(Joh.15:26-16:4)
Sanansaattajat – lehti, LÄHDE, huhtikuu.
[katkelmia]
Mihin me Häntä, Pyhää Henkeä, odotamme? Lämpimään ylistykseemme, sairasvuoteen sitomalle lohduksi, viimeiselle matkalle suojaksi.
--- --- ---
Tämä maailma vihaa Kristuksen seuraajia yhä. Puolustajalle on tilausta.
Kouriintuntuvaa apua tarvitaan vaikkapa algerialaisessa oikeudenistunnossa. Syytetyn paikalla on nuorukainen, joka on tavattu itse teosta. Hän on tunnustanut uskovansa ristillä maailman synnit sovittaneeseen, ylösnousseeseen Vapahtajaan. Myös hänen puolestaan Jeesus, Raamatun ilmoittama Lunastaja, on kuollut. Jumalan Poika on antanut hänelle elämän, tämän ja ikuisen. Niinpä hän ei pelkää todistaa tuntevansa tätä Herraa, eikä epäile tunnustautua Hänen seuraajakseen.
--- --- ---
Yhä useammin kristitty todistaa uskostaan kuolemalla. Sellainen on tämän maailman mieli.
Arjessakin todistus kaikuu, kun lapsia viedään pyhäkouluun, nuoria rippikouluun, meitä muita ehtoollispöytään. Kullekin kuiskaus kuuluu ikuisen Elämän lupausta kantaen. Siihen odotamme Pyhää Henkeä lähettävänä seurakuntana, jonka todistustehtävä jatkuu yhä.
--- --- ---
Kysyn: Mikä on meidän suomi24 - keskustelijoiden osuus lähetystyössä ?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Usein lukiessani Raamatun - VTn tai UTn tekstejä, pyydän, että Pyhä Henki valaisisi minulle Jumalan Sanan sisältöä myös ymmärrykselleni eikä vain uskottavakseni. Joh. 17:17 "Pyhitä heidät totuudessa; sinun sanasi on totuus."
Tulisinko Sanan äärellä pyhitetyksi totuudessa, kun otan sen vastaan sydämen uskolla. Jumalan Sanan äärellä voin unohtaa arkiset huolet,murheet, mielialan vaihtelut ja "seurustella Jumalan kanssa." Pyrin tietysti pysymään erossa omavanhurskauden vihollisesta mahdollisimman etäällä luottaen Sanaan ja yrittäen ymmärtää lukemaani. Etsin kirjoituksista koko ajan Messiasta ja ennustuksia Hänestä.
Kirjoita Sinä lisää kokemuksiasi !
Suurin on pienin ja pienin on suurin.
Syntinen on pyhä.
Väärä on vanhurskas.
Saastainen on puhdas.
Joka tahtoo tulla suureksi, tulkoon toisten palvelijaksi.
Osa Jumalan sanasta on aivojen kuoriosalla (Cortex) ymmärrettävää tekstiä, mutta osa ei ole.
Ihmisjärjelle pienin on pienin ja suurin on suurin.
Ihmisjärjelle on mahdoton käsittää että toisen ihmisen ruumiin syöminen ja veren juominen (kannibalismi siis) toisi iankaikkisen elämän. "loukkaako tämä teitä", kysyi Jeesus. Ilmeisesti moni piteli jo siinä vaiheessa oksennustaan. Juutalaisen kyselivät toisiltaan arvatenkin huuli pyöreänä, että kuinka tämä voi syöttää ruumiinsa ja juottaa verensä toisille. Missä raato on, sinne kotkat kokoontuvat. Raamatussa on paljon sellaista joka ei järjelle avaudu, se on mahdotonta. Jeesus oli ristillä riippuessaan hyvä esimerkki paradoksista. Kaikkivaltia Jumala (joka olisi voinut yhdellä käskyllä vapauttaa itsensä ja tappaa kaikki vihollisensa), roikkuu voimatonna ristillä ja kuolee ihmisten toimesta. Sitä ennen hänet on pahoinpidelty raa'asti verille asti ja häväisty monin eri keinoin. "Minä kärsin tämän, koska minä rakastan teitä niin paljon ja tahdon pelastaa teidät helvetistä." Jumalan rakkauden syvyys on ihmiselle täysin käsittämätön voima.
Eniten minua harmittaa lestadiolaisessa teologiassa se, että keksitään omista mielikuvituksista (korvasyyhyyn) merkitys monille Raamatun TÄRKEILLE sanoille ja kertomuksille. Simerkiksi Pyhän Kasteen TODELLISEN merkityksen vääristely on yksi pahimmista.
kaikki ei ole lähetys työssä ja osa tekee siihen toimintaa kerätyillä veronmaksajien ranoilla näin:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia."
Yhdenlainen "pastori" olet sinäkin. Me puhumme täällä Jeesuksen evankeliumin lähetyksestä, emme alkukantaisten kansojen noitajutuista.
ne liene samaa sukua.
uskoville sitä varten, että he saisivat voiman todistamaan Jesuksesta:
Ap 1:8
"Vaan kun Pyhä Henki tulee teihin, niin te saatte voiman ja tulette olemaan minun todistajiani
sekä Jerusalemissa että Juudeassa ja Samariassa ja aina maan ääriin saakka."
Pelokkaista opetuslapsista tuli rohkeita Jeesuksen todistajia sen jälkeen, kun he täyttyivät
Pyhällä Hengellä.
Miksihän lestadiolaisilla ei ole tuota voimaa?
He eivät todista uskostaan maailmalle eivätkä mene "kaikkeen maailmaan saarnaamaan
evankeliumia kaikille luoduille."
Puutuisikohan heiltä Pyhä henki?
Puuttuuko sinulta Pyhä Henki? Pyhä Henki kun ei ole valheen henki, ja sinä valehtelet päin naamaa koko maailman edessä, - vahingoittamistarkoituksessa.
Lestadiolaisethan ovat evankelisluterilaisina osallisia maailmanlaajuisessa lähetystyössä.
Kysy ensin, että tietäisit jotakin!
luterilaisten selän taakse???
Tehän jatkuvasti haukutte luterilaista kirkkoa ja väitätte olevanne ainoa oikea Jumalan valtakunta!
Nytkö kelpaa luterilaistenkin maine?
Raukkamaista touhua.
Montako lähetyssaarnaajaa lestadiolaisilla on?????
Aloitan nyt kolmannen lukukerran lukien Raamatun Jumalan Sanan alusta alkaen läpi. Toivon mukaan Pyhä Henki kirkastaa jotakin Kristuksesta myös VTn teksteissä. Tarkoitukseni on lukea Raamattu viiteen kertaan alusta sen viimeiseen sanaan asti. Sen jälkeen luen UTn useamman kerran alusta loppuun ja alan pitää muistikirjaa, johon tallennan joitakin kohtia Pyhästä Sanasta.
Tämän teen, jos Jumala antaa voimia ja aikaa.
Kuulemiin ja näkemiin.
Lestadiolaiset ovat evankelisluterilaisia, piste. Eihän se toki sitä tarkoita, että uskovina hyväksyisimme Jumalan sanan vastaisen toiminnan kirkossamme!?
Kirjoittele vain sellaisista asioista joista tiedät jotakin, ja jätä tämä alue rauhaan. Kiitos.
Miksi sanot nyt jo tässä vaiheessa kuulemiin ja näkemiin? Etkö paremminkin voisi vanhana kokeneena kristittynä ohjata meitä nuorempia oikeille raiteille, mikäli näet kirjoituksissamme horjumista opin totuudessa?
Vihollisen orjat tulevat aina sankoin joukoin häiritsemään, kun Jumalan sanasta keskustellaan. Tämän olen usen vuoden aikana pannut merkille. Se ei oikeuta meitä kristittyinä poistumaan paikalta, vaikka se olisi ehdottomasti helpoin ratkaisu. Tässä nimittäin jää helposti huomotta. Uskon nimittäin että palstaamme lukee aina joku sellainenkin henkilö joka on ihan aidosti autuutta kaipaava ihminen. Näiden epäuskoisten ja ateistien rikkuminen joukossamme ei saa peljästyttää meitä ollenkaan.
kuinka monta lähetyssaarnaajaa lestadiolaisilla on???
No mihin te sitä Pyhän Hengen voimaa tarvitsette?
Itsenne kehumiseenko?
Minä tiedän, mutta sinä et. Sanoin jo kertaalleen että pysy sinä omalla reviirilläsi, et ole vastuussa lestadiolaisuudesta.
Me lestadiolaiset olemme evankelisluterilaisia, meillä on edustaja myös kirkolliskokouksessa ja meillä on maailmanlaajuinen lähetyskenttä, täynnä lähetyssaarnaajia.
Uskovina emme tietenkään hyväksy Jumalan sanan vastaista opetusta ja toimintaa kirkossamme.
Hävettääkö tunnustaa, että lestadiolaisilla EI OLE YHTÄÄN lähetyssaarnaajaa???
Viettekö te lähetyskäskyä Kirkolliskokoukseen:
"meillä on edustaja myös kirkolliskokouksessa "????
Aika erikoista.
Olet sen kertonut jo useammankin kerran täällä. Ja minä tiedän.
Lopeta siis jankkaaminen sellaisella asialla josta et tiedä mitään.
Mikäli sinulle ei ole aikomustakaan osallistua POLNE:n avaamaan tärkeään keskusteluun, niin ole hyvä ja poistu.
vastaa, jos kerran tiedät? Minä en sitä tiedä. En vain ole kuullut kenenkään muunkaan tietävän.
Vai valehtelitko vain?
Kun nyt taas alat lukea , VT. on myös Keristuksesta pieniä kohtia , Kuten Israelin kansan kulkiessä
Erämaassa MOOSEKSEN kanssa , Jeesus oli pilvi peittona taka joukoissa , Jumala oli valona ,tulena
edessä , en ole nyt Raamattuni äärellä mutta jos jumala suo ,huomenna .
Vertaus kuvallinen , oli Mooses.
Se on täytetty, jonka Jeesus huusi ristillä on yksi ainoa sana, jonka kreik. Raamattu kääntää sanalla tetelestai, ja tuo sana tarkoitti Jeesuksen aikana voiton ja ilon huutoa, jonka sotilaat huusivat, kun he voittajina palasivat sodasta. Kun voitokkaat sotilaat lähestyivät kotikaupunkiansa, niin he jo kaukaa huusivat tämän voiton ja ilonhuudon ja koko kaupungin väki kuuli sen ja he riemuissaan iloitsivat sotilaiden voitosta.
Ajattele Jeesus huusi ristillä voiton ja ilon huudon, koska nyt sinulla on mahdollisuus Jeesuksen täytetyn työn kautta päästä osalliseksi voitosta ja kuulua voittajan puolelle.
Se on täytetty sinunkin puolestasi, suuressa rakkaudessaan Jeesus iloitsi sinunkin puolestasi Golgatan ristillä huutaessaan se on täytetty, annathan Hänen täyttää rakkaudellaan ja hyvyydellään elämäsi.
Ainakin täällä P-jolla lähetys työssä mukana , Kokoläetys piiri tulee meille kevät kokoukseen .
Siihen kuuluu Thtori Lind ja vaimonsa , Kirkkoherra Mattila , pastori Happonen ,Vuornokset , A-l pynnönen
sekä Etiopian lähettiläs Lehtinen , ja me. Asiat käsitellään koko loppuvuodeksi , hyvissä ajoin .
Pyhän Hengen saamista:
Ap 1:4
"Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan odottakaa Isältä sen lupauksen täyttymistä, jonka olette minulta
kuulleet.
Sillä Johannes kastoi vedellä, mutta teidät kastetaan Pyhällä Hengellä."
Tämä lupaushan kuuluu kaikille, jotka Herra kutsuu: Ap 2:39.
Koko lähetys piiri rukoilee yms. ja kun menemme pöytään uusi rukous.
Siihen kuuluu Apt. 2:38-42 ,UT:ssä esitettyyn Pelastusjärjestykseen ,vert. Matt. 1:1,14-15 ; 2 Aik. 7:13-14.
1. Jumalan kutsu , joka vaikuttaa "piston sydämmeen" , omantunnon Herätyksen synnintuntoon ja armon tarpeeseen ,8rOOM. 3:20; 7:7 ; gAL. 3:24).
2. PARANNUS , syntien katuva tunnustaminen ja armon etsiminen /rukoileminen seurakunnassa , Snl 28:13,;
Hoos . 14:3 ; 1 Joh. 1:9.
3. Syntien anteeksiantamuksen evankeliumin/ synnin päästön julistus (kastamattomille kaste syntien anteeksisaaminen ) Joh. 20:21-23. ; Luuk. 24:47.
4. Pyhän Hengen saamisen vaikuttama usko , jossa Kristus ja Hänen lunastus verensä "kirkastuu"pelastukseksi
ja Jumalan lapseudeksi ; tämä on uudestisyntyminen , Room. 1;16;10:17 ;Joh. 16:14 ; Tiit.3:54,
5. jälki hoito , vaellus elämän kaidalla tiella , mihin kuuluu. Raamatun tutkiminen ja sananjulistuksen kautta saatu opetus Matt. 28:20 ,,uskovien yhteydessä , seurakunnassa pysyminen , Ef. 2:19-22 ., ehtoollisella käynti ,
Rukous , yksityinen , ja yhdessä toisten kanssa Matt. 6:6-8;18:19 ; Apt 4:24-32. , uudistuva parannus ja puhdistus synneistä ja vioista ; ks. Joh. 13:4-15., palvelu ja hedelmän kantaminen seurakunnan rakennukseksi ja sielujen voittamiseksi , Joh. 15:16 ; 1 Piet. 4:10-11.
Tapaatteko puhua myös kielillä, kuten UT:ssä luvataan:
Ap 19:6
"Ja kun Paavali pani kätensä heidän päälleen, tuli heidän päällensä Pyhä Henki ja he puhuivat
kielillä ja ennustivat."
Mutta kirjoituksesi on melko ristiriitainen:
"2. PARANNUS , syntien katuva tunnustaminen ja armon etsiminen /rukoileminen seurakunnassa , Snl 28:13,;
Hoos . 14:3 ; 1 Joh. 1:9."
Eikö syntinsä tunnustava ja katuva saakkaan syntejään anteeksi, vaan vasta kasteessa saa ne anteeksi, koska kirjoitat:
"(kastamattomille kaste syntien anteeksisaaminen ) Joh. 20:21-23. ; Luuk. 24:47. "?????
Minun Raamatussani luvataan synnit anteeksi jokaiselle joka syntinsä tunnustaa ja hylkää.
Keneltä te ne pidätätte , Heiltä ne on pidätetyt taivaassakin.
Jeesus osoitti , että puhuessaan SITOMISESTA ja PÄÄSTÄMISESTÄ , Matt.16:18-19. tulkitsi näin.
Hän oli tarkoittanut Syntien anteeksiantamuksen kieltämistä KATUMATTOMILTA ja sen julistamista KATUVILLE.