Meillä on lahjakortti Tukholman risteilylle Viking Linella ja kaveripoppoo koostuu kolmesta 20-vuotiaasta ja yhdestä 22-vuotiaasta. Koska laivalla ei ole matkustettu vuosiin, niin tuli ihan yllätyksenä tämä ikäraja: 21-vuotta arkipäivinäkin. Eikö siis ole mitään mahdollisuutta, että tämä 22-vuotias voisi toimia porukan "holhoojana". Hän on yhden meistä veli. Entäs onko mahdollista päästä "alaikäisinä" laivalle, jos vaikka hankittaisiin huoltajien valtuutukset ja matkustuslupa?
Onko siis mitään mahiksia vai pitääkö lahjakortti antaa kiltisti vaan vanhempien käyttöön?
Viking Line ja ikärajat
8
6236
Vastaukset
- jeasus sentään!
ovat siten kirjoitettu että lapsikin ne ymmärtää, porsaanreikiä ei ole.
Miksi lapset aina kysyvät tätä, eivätkä osaa itse lukea ikäraja sääntöjä varustamojen sivuilta jossa ne ovat vieläpä hyvin yksinkertaisesti ja ymmärrettävästi kirjoitettu jotta lapsikin ne ymmärtäisi.
Mutta aina on näitä ...- aloittajaa
Jep, niin luki, mutta yksi kaveri väittää kiven kovaan, että sinne pääsee ja Matkavekan sivuilla lukee, että jos ei täytä ikärajaa, niin riittää huoltajan vakuutus ja matkustuslupa. Toki jälkimmäinen saattaa olla vanhentunutta tietoa.
En ole enää lapsi, minusta sinä vaikutat paljon lapsellisemmalta naurettavine käytöksinesi. - voi lapsukaiset
aloittajaa kirjoitti:
Jep, niin luki, mutta yksi kaveri väittää kiven kovaan, että sinne pääsee ja Matkavekan sivuilla lukee, että jos ei täytä ikärajaa, niin riittää huoltajan vakuutus ja matkustuslupa. Toki jälkimmäinen saattaa olla vanhentunutta tietoa.
En ole enää lapsi, minusta sinä vaikutat paljon lapsellisemmalta naurettavine käytöksinesi.risteilylle taas ei, ei ole muuttunut vaan kaksi eri matkustus tapaa (reittimatka/risteily)
- kitiset kuin lapsi
aloittajaa kirjoitti:
Jep, niin luki, mutta yksi kaveri väittää kiven kovaan, että sinne pääsee ja Matkavekan sivuilla lukee, että jos ei täytä ikärajaa, niin riittää huoltajan vakuutus ja matkustuslupa. Toki jälkimmäinen saattaa olla vanhentunutta tietoa.
En ole enää lapsi, minusta sinä vaikutat paljon lapsellisemmalta naurettavine käytöksinesi.lukeva teksti on yhdentekevää, myös matkatoimiston matkoilla pätevät vain varustamon itsensä ilmoittamat ikärajat. Kyseessä ei ole vanhentunut tieto vaan täysin virheellinen tieto matkatoimistolta.
Naurusi on ymmärrettävää, ethän vielä oikein ymmärrä kaikkea, siksipä asioille joita ei ymmärrä on helppo nauraa. Ymmärrät tämän kunhan kasvat aikuiseksi (18 vuotias ei tarkoita vielä aikuista) - ulkopuolinen64
kitiset kuin lapsi kirjoitti:
lukeva teksti on yhdentekevää, myös matkatoimiston matkoilla pätevät vain varustamon itsensä ilmoittamat ikärajat. Kyseessä ei ole vanhentunut tieto vaan täysin virheellinen tieto matkatoimistolta.
Naurusi on ymmärrettävää, ethän vielä oikein ymmärrä kaikkea, siksipä asioille joita ei ymmärrä on helppo nauraa. Ymmärrät tämän kunhan kasvat aikuiseksi (18 vuotias ei tarkoita vielä aikuista)minua kyllä naurattaa nämä vastaukset useimpiin kysymyksiin täällä. miksei voi vastata neutraalisti, miksi pitää aikuisten ihmisten rehvastella ja ylpeillä ja haukkua muita?
t. 64-vuotias pappa
- ......
Ja nämä korkeat ikärajat johtuu vain ja ainoastaan siitä että nuoriso ei osaa käyttäytyä laivoilla vaan sikaillaan ja riehutaan kännissä. Kiittäkää ikätovereitannne siitä että ette pääse matkaan.
- bb
itse päästiin 20vuotiaina laivalle koska olivat jo myyneet matkan meille eivätkä jälkeenpäin voineet perua sitä/saatiin sovittua.
- ...
itse olin kaveriporukalla risteilemässä. yksi meistä oli vain 20 vuotiasta ja muut 21-22 vuotiaita. "alaikäinen" pääsi mukaan ku lähetettiin varustamolle eli Viking linelle sähköpostia hyvissä ajoin ennen lähtöä ja kysyttiin lupaa. Viking line myönsi luvan, koska me muut olimme yli ikärajan.
kannattaa lähettää varustamolle mailia asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221691
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161372- 61980
Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329972- 65826
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen78816- 1770
- 46741
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62658