Kalkkoaivista Markkinaan...?

pelipala2

Noin 11vuotta sitten ystävän kanssa samoilimme kalkkoaivin autiotuvalta vuontisjärvien seutuja. Silloin ajoimme Trooperilla pihaan asti. Näimme porukkaa menevän kanootilla ja kumiveneellä alavirtaan kohti lätäsenoa.
Nyt minulla olisi innokas 13v poika vaelluskaveriksi. Ajankohta luultavasti heinäkuun alku.
Kuinkahan vaikea reitti tuo olisi kumineellä (ja ehkä pienellä moottorilla) uistella Markkinaan asti? ja muistaakseni siellä Markkinassa oli jotain vuokramökkejäkin vai olikohan se Karesuvannossa.. Jos saisi sieltä autolle noudon ja meille pesupaikan ennen kotiinlähtöä...?
Onko ehdotuksia hyville leiripaikoille mistä tekisi vaellusiskuja ottipaikoille?
Niin ja pääseekö sinne tuvan pihaan enää autolla olleskaan?

Eli paikalla olleena tiedän että alkutaipaleella on muutamia lyhyitä ylityksiä lammesta toiseen n. max 50m raahata paattia perässä.
Nämä gummipaatit joita näimme olivat max 3h veneitä, syväys ehkä 20-30cm.
Reitti tosiaan Vuontisjärvien kautta Vuontisjokeen, Toriseno ja Lätäseno.
Se on selvää että kannan Isokurkkion autiotuvalta suosiolla gumpparin (n.35kg) kosken ohi (n. 1,5km) ja palaan hakemaan loput varusteet.

Olisi nyt valtavan kiva ja hauska kuulla nimenomaan jos joku on tämän reissun tehnyt, niin mikä aika sopivin vesitilanteen kannalta. Onko koskipaikat muualla kuin Isokurkkio silleen normaalia pahempia.

Poika ensimmäisellä erämaa reissulla ja haluaisin siitä jäävän ikuisen pistoksen ja kaipuun takaisin. Olisi sitten seuraa tulevillekin reissuille..

1

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4568
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3493
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2093
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      106
      1307
    Aihe