Kalkkoaivista Markkinaan...?

pelipala2

Noin 11vuotta sitten ystävän kanssa samoilimme kalkkoaivin autiotuvalta vuontisjärvien seutuja. Silloin ajoimme Trooperilla pihaan asti. Näimme porukkaa menevän kanootilla ja kumiveneellä alavirtaan kohti lätäsenoa.
Nyt minulla olisi innokas 13v poika vaelluskaveriksi. Ajankohta luultavasti heinäkuun alku.
Kuinkahan vaikea reitti tuo olisi kumineellä (ja ehkä pienellä moottorilla) uistella Markkinaan asti? ja muistaakseni siellä Markkinassa oli jotain vuokramökkejäkin vai olikohan se Karesuvannossa.. Jos saisi sieltä autolle noudon ja meille pesupaikan ennen kotiinlähtöä...?
Onko ehdotuksia hyville leiripaikoille mistä tekisi vaellusiskuja ottipaikoille?
Niin ja pääseekö sinne tuvan pihaan enää autolla olleskaan?

Eli paikalla olleena tiedän että alkutaipaleella on muutamia lyhyitä ylityksiä lammesta toiseen n. max 50m raahata paattia perässä.
Nämä gummipaatit joita näimme olivat max 3h veneitä, syväys ehkä 20-30cm.
Reitti tosiaan Vuontisjärvien kautta Vuontisjokeen, Toriseno ja Lätäseno.
Se on selvää että kannan Isokurkkion autiotuvalta suosiolla gumpparin (n.35kg) kosken ohi (n. 1,5km) ja palaan hakemaan loput varusteet.

Olisi nyt valtavan kiva ja hauska kuulla nimenomaan jos joku on tämän reissun tehnyt, niin mikä aika sopivin vesitilanteen kannalta. Onko koskipaikat muualla kuin Isokurkkio silleen normaalia pahempia.

Poika ensimmäisellä erämaa reissulla ja haluaisin siitä jäävän ikuisen pistoksen ja kaipuun takaisin. Olisi sitten seuraa tulevillekin reissuille..

3

1838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelipala2
    • lapinmatkat
    • 3x toriseno reitillä

      On tullut 3 kertaa koluttua tuo Vuontisjärveltä torisenon kautta lätäsenolle reitti. Kumiveneellä mentiin eka reissu. Vettä oli tuolloin vähän, joten aika paljon alumatkasta uitettiin venettä. Eka päivä oli suunnilleen sellasta veneen perässä raahaamista. Homma helpottui vasta kun kaskasjoki joki yhtyi ja joki muuttui torisenoksi. Tuona kesänä oli todella vähän vettä joessa. Lätäkselläkin saitsikoskesa kahlattiin ja vedettin venettä perässä. Toisella reisulla oli isompi vene ja ison veden aikaan mentiin. REissu oli kevyempi tuolloin koska vettä oli paljon. Alkumatka oli edelleen raahaamista. Kolmannella reissulla menin kumikanootilla. Se on paras väline mennä tuo joki. Lätäsenossa kosketkin on isokurkkiota ja pikkukurkkiota lukunottamatta täysin laskukelpoisia kumikanootille. Edes etukäteistarkastusta ei kosket kaipaa. Sen verran helppoja lasketella. Isokurkkiota nyt ei kannata mielestäni millaan vehkeellä laskea. Pikukurkkion kumikanootilla laskee, kun reitin etukäteen katsoo. Todella leppoisa jokireitti tuo on. MAisemat on todella kauniit torisenolla ja joki on verkkainen ja kapea, mukava meloa, tuulikaan ei haittaa. Suosittelen kyllä kaikille. Mutten kumivenettä itse enää lähde sinne raahaamaan. Muta kanoottireittinä mainio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      154
      9809
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      126
      7922
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      34
      7684
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      260
      7462
    5. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      2
      6271
    6. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      121
      6152
    7. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5941
    8. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      50
      5742
    9. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      133
      5652
    10. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      92
      4818
    Aihe