ei kutsuta kylään

käytöstavat puuttuu

Kummipojan äiti ei koskaan kutsu kylään emmekä kehtaa kutsumattakaan mennä. Ei edes syntymäpäiville. Ei soita koskaan. Kun itse soitan niin kertoo koko sukunsa kuulumiset mutta ei koskaan kysy mitä meidän perheelle kuuluu. Lahjoista ei tule edes yksinkertaista kiitosta. Kertoo vain että mitä muilta on tullut ja kuinka kallista. Aina tuntuu että tunkeilen tai lahjaa tai antamaani rahaa halveksuen katsotaan jotenkin pieneksi.


Voinko lopettaa kummiuden kun lapsi päsee nyt ripille?

Oma kummini muistaa vieläkin ja vaikka kuinka pienellä muistaisi, niin aina olen kiittänyt. Koskaan en ole mitään odottanut.

5

975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkkjhghkl

      kummipoika ei ole se joka on ongelma? et ole pettynyt itse pojan käytökseen? Pojalla on oma kännykkä? Entä jos jättäisit yhteydenpidon pojan äitiin vähemmälle ja keskittyisit tutustumaan itse poikaan?

    • kummi ja

      muistat häntä aina merkkipäivinä, aivan kuten oma kummisikin !

    • mietittävää..

      Jospa katkeruutesi paistaa läpi ja vaikuttaa teidän väliseen kanssakäymiseen. Jospa itse häpeilet antamiesi lahjojen pienuutta ja vähyyttä ja koet muiden anatamat lahjat omiasi paremmiksi. Jospa lapsella ei ole tarkoitus alentaa sinua ja leveillä muiden lahjoilla, vaan kertoa kummille vain kivoista lahjoista mitä hän on saanut.

      Eikö riitä pelkkä ajatus, että olet lapsen kummi, vai tarvitaanko kummilapsen taholta tiettyjä tekoja, että hän kelpaa kummilapseksesi. Eikö olisi aika törkeää lasta kohtaan, jos ilmoittaisit ettei hän enää kelpaa kummilapseksi, koska hän ei täytä vaatimuksiasi ja ole sellainen kuin sinä haluat.

      Ehkä odotuksesi ja vaatimuksesi kyseistä perhettä kohtaan ovat ajaneet heitä kauemmaksi sinusta.

    • erilaisiakummeja

      voit jos niin haluat! Lahjojen osto loppuu meilläpäin kummeille aina tuohon ikään.
      Yhteydenpidon jättämisestä, eihän sitä tarvi lehdessä kuuluttaa. Eivätköhän huomaa jossakin vaiheessa.

      Jos teitä ei kutsuta synttäreille, miten sinä lahjoja muuten pysty(i)t antamaan?
      Meilläpäin lahja tulee, kun kummilapsen vanhemmat kutsuvat synttäreille ja menemme paikan päälle.

      Meillä on ollut siinä mielessä helppoa, että jos synttärikutsupäivä ei sovi, perheessä ei voi äidin mukaan
      mennä piipahtamaan aikaisemmin (edes ovelle pikaisesti!) eikä heti juhlien jälkeenkään (ovat kiireisä tai väsyneitä tai
      lapsilla harrastuksia etteivät jaksa sukulaisia/kummeja nähdä). Ovat kyllä ainoa perhe jossa näin on ..

      Tänä talvena kutsua synttäreille odoteltiin (tulee yleensä viikkoa aikaisemmin) mutta ei vain kuulunut...
      Olin hämmästynyt, kun kuulin että synttärit olikin jo pidetty (tosin päivän varoitusajalla joka karsi tehokkaasti vieraita) eikä meitä oltu kutsuttu ollenkaan .... outo juttu!

    • Anonyymi

      Me mentiin eukon kans kyllään yhteen häätaloon ei ne ajanu meitä pois. Jutusteltiin siellä ihmisten kans

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      136
      7534
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      29
      2876
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      315
      1681
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      256
      1373
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      105
      1179
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1139
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1042
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      916
    9. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      901
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      19
      898
    Aihe