Olen lähdössä yksin elokuussa Alanyaan. Matka on tähän kohteeseen ensimmäinen ja siksi kyselen vähän vinkkejä. Alanya taitaa olla aikamoinen biletyspaikka nuorille, mutta löytyykö sieltä jotain kivoja paikkoja myös aikuisemmille? Hotellini sijaitsee lähellä Kleopatrarantaa.
Täällä on varoiteltu yöllä liikkumisen vaaroista. Riittääkö Alanyassa normaali maalaisjärki ja terve varovaisuus, vai pitääkö olla jotenkin erityisen varovainen? Olen siis yksin matkalle lähdössä oleva nainen, en pyöri julkisilla paikoilla tolkuttomassa kunnossa, enkä kaipaa turkkilaista herraseuraa, vaikka muuten seurallinen olenkin.
Täällä on varoiteltu yöllä liikkumisen vaaroista. Riittääkö Alanyassa normaali maalaisjärki ja terve varovaisuus, vai pitääkö olla jotenkin erityisen varovainen? Olen siis yksin matkalle lähdössä oleva nainen, en pyöri julkisilla paikoilla tolkuttomassa kunnossa, enkä kaipaa turkkilaista herraseuraa, vaikka muuten seurallinen olenkin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko milloin menossa? Minä menen 28.8 2vk. Olen myös aikuinen nainen ja ekaa kertaa tähän kohteeseen. Jos olis sama ajankohta, niin voitais vaikka treffata?
Olen menossa elokuun puolessa välissä ja tulossa takaisin jo kuun lopussa. Harmi, olisi ollut kiva, kun olisi jo tiedossa seuraa.
Vastausten niukkuudesta päätellen Alanya taitaa olla enemmän nuorten paikka. Olin muutama vuosi sitten Rhodoksella ja paikallisten lisäksi kaupungissa oli vain nuoria juhlijoita ja eläkeläisiä. Ajattelin, että Alanya on niin paljon suurempi kaupunki, että sieltä löytyy kaikenlaista väkeä ja näin myös mukavia paikkoja kaikille.
Kyllä Alanya sopii hyvin myös aikuisille. Yleensä porukka kyselee diskoja ja nuorisopaikkoja, jotka sijaitsevat satama-alueella. Minä vältän vaimoni kanssa sitä aluetta jo pelkästään säästääkseni korvia. Turkkilaisten diskojen ominaisuus on, että mitä parempi paikka sitä kovempi meteli. Onneksi sieltä Kleopatra-rannan puolelta on kilometrin verran diskoalueelle. Kaupunkihan on varsin suuri, siellä on 100.000 asukasta ja viihtymistä tarjotaan kaikille ikäluokille.
Tällainen vastaus saa vain nuo häiriköt täyttämään tämänkin ketjun, joiten voit hyvin jättää kaikki nuo törkeät tekstit omaan arvoonsa. Hyvää lomaa vain sinullekin.
Ehkä tämä palsta on nuorten paikka? Naiseltahan ei tunnetusti ikää kysytä, mutta löytyy Alanyasta paikkoja jopa eläkeikäisille. Esim. uusi "suomihotelli" hotelli Alanya järjestää jopa tansseja.
http://hotelalanya.net/
Sieltä saat valittua kieleksi suomen ja löytyy mm. valokuva-albumi. Tuo paikka on aikuiseen makuun. Vaikea noin yleisesti sanoa, mutta ravintoloitakin on tuhansia, joten paikkoja löytyy joka makuun. Diskot on sitten lähinnä niitä nuorten biletyspaikkoja, jotten sanoisi jopa "lihatiskejä".
Ravintoloistahan näkee ikäjakauman kun kävelee ohi. Esim. Ottoman's Housessa Damlatas-kadulla on aikuisempaa väkeä jne... Jos välttämätää suomimeininkiä haluaa, niin löytyy Alanyasta jopa tanssiravintola Maininki. Vaikea sanoa, mikä kutakin miellyttää, ei kun rohkeasti kokeilemaan erilaisia ravintoloita jne...sehän on paikan suola. Itsekin lähdössä taas syksyllä kolmannen kerran pariksi viikkoa. Myös kaupunkihotelleissa kuten Grand Bali on aikuista väkeä. Taidettiin olla toissa syksynä lähes paikan nuorimpia (ikää 36v).
Niin ja Alanyassa riittää normaali varovaisuus, mutta en välttämättä yöaikaan käpöttelisi yksin. Ryöstöt on harvinaisempia kuin Suomessa (en ole kuullut yhdestäkään), mutta miehet saattavat olla päällekäyviä. Sekin tosin johtuu siitä, kun tietyt ihmiset tyrkyttävät itseään niille, niin luulevat, että kaikki on "vapaata riistaa". Tuli nähtyä yhdessä ravintolassa 3 noin 50v naista, joilla jokaisella oli oma turkkipoika (n. 30v mukana). Yksi nainen taisi kertoa olevansa jo 17. kertaa Alanyassa.
Hei!
Esim. Aleksin baarissa, joka on Kleopatran puolella löytyy aikuiseen makuun karaoke- ja tanssi-iltoja. Ihan kiva meno siellä. Siellä on myös hyvä ruoka. Kyllä siellä viihtyy aikuisetkin ja tekemmistä riittää. Hyvää matkaa!!
Kiitos vastauksista. Vaikuttaa siltä, että olen valinnut erinomaisen paikan. Halusin välttää menneen Rhodoskokemuksen toistumisen. Lähinnä ongelma oli silloin se, että koko kaupunki tuntui olevan täynnä eläkeläisiä ja nuoria. Siihen väliin kuuluvia ei löytynyt mistään ja tunsin oloni hieman yksinäiseksi.
Jonain iltana syömässä Kalekukkulalla, siellä Maren Hill ja Maldan ravintolat,joista upeat näköalat alas
kaupunkiin.Siellä hieman kaliimpaa, vaan aikuiseen makuun tasokasta ja ainakin meille maistui siellä ruoat.
Hiljainen musiikki taustalla ja Turkin tumma tähtitaivas kattona, ihana tunnelma:-) Ette unohda koskaan kaupungin valomerta,niin upealta se näyttää:-)
Heillä on myös palveluna, että hakevat ja tuovat asikkaansa, kun soitatte hotellin respasta, vaikka eipä taxikaan sinne paljoa maksa.
Jos olet yksin matkassa, niin äkkiäkös tutustut johonkin myös yksin matkalla olevaan, jos niin tahdot.
Itse olen varmaan lähdössä samaan paikkaan ystäväni kanssa elokuun toseksi viikoksi.
Mukavaa lomaa sinulle:-)