Meillä on avioehto talosta joka siis mieheni ja se ei minua haittaakkaan yhtään mutta jos meillä tulee ero niin miten on kaikki tavarat ym jotka yhdessä ollaan hommattu? Hän väittää et joka ikinen penni lasketaan koska ite olen täl hetkel kotona lapsen kans ja kelan raha ei mikään iso,voiko hän todella tolla perjaatteella minua kiristää?kaikesta olen itse luopunut kun yhteen muutettiin..siis kaikesta ja nyt on on mua sit jättämässä tyhjän päälle eli ei mitään taivas alle,mitähän ihmettä mä teen oikeen?ja vie vielä yhteisen lapsenkin,voiko hän todella toimia noin?
Miten toimia?
3
623
Vastaukset
- happypahh
Jos avioehtonne on rajattu koskemaan vain taloa, niin silloin muu omaisuus käsitellään osituksessa normaalisti.
>>Meillä on avioehto talosta joka siis mieheni ja se ei minua haittaakkaan yhtään >miten on kaikki tavarat ym jotka yhdessä ollaan hommattu? >Hän väittää et joka ikinen penni lasketaan koska ite olen täl hetkel kotona lapsen kans ja kelan raha ei mikään iso,voiko hän todella tolla perjaatteella minua kiristää? >mitähän ihmettä mä teen oikeen?ja vie vielä yhteisen lapsenkin
- mk
On avioehto niin sen aina riitauttaa eli viedään asia oikeuteen ja jos olet ollut kotiäitinä niin avio-liittolain mukaan voit vaatia elatusmaksua mieheltäsi jos ero tulee ja myös tehdyistä töistä mitä kotona teet voit vaatia hyvitystä. Irtaimisto on yleensä se kuka sen on ostanut mutta ota hyvä asianajaja niin asiaan tulee hyvä lopputulos ja jos on vakuutuksessa oikeusturvavakuutus niin korvauksen saat vakuutuksista. Avioehto yleensä koskee sitä omaisuutta mikä on hankittu ennen naimisiinmenoa ja naimisissa olessa hankittu omaisuus yhteiseeen talouteen kuuluu avio.oikeuden piiriin jos avioehdossa ei ole tästä mainintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4332388Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122189Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501435Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821119Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel591030Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131012Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41888- 153885
- 56849
- 79825