Miten toimia?

auttakaa!!!

Meillä on avioehto talosta joka siis mieheni ja se ei minua haittaakkaan yhtään mutta jos meillä tulee ero niin miten on kaikki tavarat ym jotka yhdessä ollaan hommattu? Hän väittää et joka ikinen penni lasketaan koska ite olen täl hetkel kotona lapsen kans ja kelan raha ei mikään iso,voiko hän todella tolla perjaatteella minua kiristää?kaikesta olen itse luopunut kun yhteen muutettiin..siis kaikesta ja nyt on on mua sit jättämässä tyhjän päälle eli ei mitään taivas alle,mitähän ihmettä mä teen oikeen?ja vie vielä yhteisen lapsenkin,voiko hän todella toimia noin?

3

669

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • happypahh

      Jos avioehtonne on rajattu koskemaan vain taloa, niin silloin muu omaisuus käsitellään osituksessa normaalisti.

    • >>Meillä on avioehto talosta joka siis mieheni ja se ei minua haittaakkaan yhtään >miten on kaikki tavarat ym jotka yhdessä ollaan hommattu? >Hän väittää et joka ikinen penni lasketaan koska ite olen täl hetkel kotona lapsen kans ja kelan raha ei mikään iso,voiko hän todella tolla perjaatteella minua kiristää? >mitähän ihmettä mä teen oikeen?ja vie vielä yhteisen lapsenkin 

    • mk

      On avioehto niin sen aina riitauttaa eli viedään asia oikeuteen ja jos olet ollut kotiäitinä niin avio-liittolain mukaan voit vaatia elatusmaksua mieheltäsi jos ero tulee ja myös tehdyistä töistä mitä kotona teet voit vaatia hyvitystä. Irtaimisto on yleensä se kuka sen on ostanut mutta ota hyvä asianajaja niin asiaan tulee hyvä lopputulos ja jos on vakuutuksessa oikeusturvavakuutus niin korvauksen saat vakuutuksista. Avioehto yleensä koskee sitä omaisuutta mikä on hankittu ennen naimisiinmenoa ja naimisissa olessa hankittu omaisuus yhteiseeen talouteen kuuluu avio.oikeuden piiriin jos avioehdossa ei ole tästä mainintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      833
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      824
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      106
      515
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      477
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      407
    Aihe