Uniapnea>väsymys>keskivartalolihavuus

Menoa

Kärsin jonkinasteisesta uniapneasta, vierellänukkuja on sen todennut ja itsekin joskus herään kuorsaukseeni. Tutkimuksissa en ole ollut, oeln yrittänyt pärjätä unilääkkeillä (= masennuslääkkeillä), joíden pitäisi parantaa unta niin, ettei alkaisi heräillä aamuyöstä. Näistä ei ole ollut toistaiseksi kovin paljon apua. Aamulla sitten väsyttää ja herääminen kestää kauan. Iltapäivällä alkaa väsyttää uudestaan ja illalla aikaisin.
Nyt sitten olen huomannut, että n. vuoden sisällä on alkanut kertyä läskiä keskivartaloon. Voiko tämä johtua ehkä tuosta uniapneasta ja väsymyksestä ? En ole ylipainoinen, en ylensyö ja syön terveellisesti, plajon kasviksia ja hedelmiä.
Lisäksi joka yö selkäni kipeytyy (alaselkä niskat), mutta vertyvät siitä sitten pystyasennossa. Lääkärin mukaan se on rappeumaa, jota voi hoitaa vain jumpalla.
Vai onko tämä kaikki vain degeneraatiota, jolle ei voi mitään....

4

1387

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkittu,

      aika unitutkimukseen.

    • Selin

      Hei! Onko vieressä nukkuva henkilö huomannut hengityskatkoksia unesi aikana? Itselläni on vaikea uniapnea, vaikka ole vasta 22-vuotias. Syynä siihen ovat voimakkaat hermokipulääkkeet ja ylipaino.
      Sinun kannattaisi mennä mahdollisimman pian unitutkimukseen, koska uniapnea aiheuttaa niin vaikeita oireita, että se vaikeuttaa elämää kunnolla. Olet varmasti huomannut!! Menin yksityiselle unitutkimukseen, koska yleisellä puolella homma ei edennyt mihinkään suuntaan ja unitutkimus suoritettiin kotona sellaisen laitteen kanssa. Yleisellä puolella tutkimus tehdään osastolla.

      Minun oireeni olivat: päänsärky, pahaolo, masennus, tukehtumisen tunne nukkuessa, unen aikaiset hengityskaktkokset, voimattomuus, unettomuus/huono laatuinen uni... Kun heräsin aamulla, tuntui, etten ole nukkunut ollenkaan. Jos sinulla on vastaavia oireita, varaa aika heti, koska diagnoosin jälkeen elämä alkaa helpottumaaan ja voimat alkaa palautua kehoon.
      Niin ja minulla unilääkkeet lisäsivät hengityskatkoksia unen aikana niin reilusti, että mieheni joutui herättelemään minua hengittämään ja muut oireet kuten pääkipu lisääntyivät reilusti!
      Voimia ja hyvää kesää!
      ;Selin

    • Uupunut kulkija

      Googleta "väsymyksen syyt" niin löydät siihen paljon syitä. Sit vaan pyydät lähetteen erikoislääkäreille.
      - esim. masennus (jonka tiedätkin)
      - uniapnea (jota epäilet)
      - kilpirauhasen vajaatoiminta

    • Moro!

      Kyllä noi kaikki oireet kuuluu ainakin meikäläisen taudinkuvaan ja mulla on todettu kilpirauhasen vajaatoiminta, uniapnea ja masennus.

      Syön myös itsekkin terveellisesti ja painoa kertyy silti, koska elimistö ei skulaa kunnolla huonon yöunen takia.

      Koita päästä unitutkimukseen, jossa varmistuu onko sinulla uniapnea, kilpirauhasen toiminta kannattaa verikokeella selvittää, unilääkkeitä ei paranis ainakaan uniapneetikon syödä, nukahtamislääke Imovanea olen joskus käyttänyt, ja masennukseen joka aina jonkinasteisena liittyy uniapneaan olisi syytä käyttää masennuslääkettä esim. Sepram, mutta ei mitään Diapameja, jotka ovat rauhoittavia lääkkeitä eivätkä masennuslääkkeitä,,,,

      Tämmösiä meikäläisellä tulee ainakin asiasta mieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      188
      1683
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      259
      1159
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      179
      836
    4. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      222
      731
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      731
    6. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      58
      712
    7. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      705
    8. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      74
      615
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      603
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      596
    11. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      68
      593
    12. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      38
      583
    13. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      580
    14. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      534
    15. 31
      528
    16. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      81
      519
    17. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      509
    18. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      497
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      24
      482
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      473
    Aihe