Entinen päätutkija, rikoskomisario on sitä mieltä ettei Auer ole syyllinen! Rohkeaa puhetta, mitenköhän miehen käy, totuudenpuhujista kun ei tunnetusti pidetä...
Komisario: Auer on syytön!
On totuuden aika
11277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Oliko tappaja palkkamurhaaja,vihainen työntekijä vai auer.Ketä näistä löisi uhria veitsellä yli 70 kertaa.?
vihaiset työntekijät tutkittiin kaikki.siis testattiin.
ei murhaaja talossa turhaa aikaa kuluta, jos pystyy lyömään 70 kertaa menee siihenkin ammattitappajalta aikaa.
ei ollut kuin kymmenkunta joista kolme pahempia. Loput holet tuli lasissa kieriskelystä.
Veitsi oli vääntynyt jossakin vaiheessa ja ei uponnut enää jukkaan ja puukotus meni hukkaan.
ei vaikuta rotevan tappajan teolta vaan asialla ollut nainen. Jos sisään tulee tappaja veitsen ja kirveen kanssa kuten Joutsenlahti on todennut, niin luulisi osaavan nopean keinon jolla saa hengiltä. Miksi tarvitsi kahta asetta? Mies olisi oitis käyttänyt vain kirvestä. Aivan turhaa jauhantaa kun A on surmaaja.
missä lasissa Lahti kieriskeli jos oven lasi rikottiin sisäpuolelta ja lasinsirut lenteli ulos????
Tuohon antoi hyvin yksiselitteisen vastauksen tekninen rikostutkija joka tutki jo tapahtumayönä paikkaa. Hän kertoi oikeudessa että lasisiruja oli lentänyt sisäpuolelle seinälle asti.
Eli aivan oikeutetusti Joutsenlahti ihmetteli kuinka "uudessa tutkinnassa" vuosien jälkeen olivat lasinsirutkin vaihtaneet paikkaa täydet 180 astetta.
Kaikkea se teettää kun on kiihkeä halu tehdä jostakusta väkisin murhaaja.
lasinsiruja on voinut tappelun tiimellyksessä kulkeutua peräseinälle asti. luultavasti siellä on hiukan painittu kun toinen pääsi hengestään.
Ei antaunut Joutsenlahden eko periksi että myöntäisi olevansa väärässä. Joskus sitä vaan on niin omien ajatusten orja että ei näe muita vaihtoehtoja kuin omansa. Joskus on vaan mentävä kauas että näkee lähelle, niinkin lähelle kuin aviopuolisoon. Unohtakaa salaliittoteoriat. Perhe riita mikä perheriita.
Tutkinnanjohtaja hyväksyi ja uskoi heti Auerin tarinan ulkopuolisesta murhaajasta. Anneli Auerin osuutta tekoon ei edes oikeasti harkittu. Kaksi viikkoa rikospaikkatutkijana ollut tutkija lähti tietysti myös silloin tutkimuksissaan siitä lähtökohdasta, että ulkopuolinen on tehnyt murhan ja luonnollisesti hänen tutkimuksensa pyrki todistamaan tuon ulkopuolisen tekijän.
Tutkinnalle avattiin sittemmin uusi suunta (joka olisi pitänyt tietysti avata jo heti murhan tapahduttua) ja hyvä niin. Aika käsittämätöntä, että yksi poliisi, uljas ritari pelastamassa neitoa hädästä :/ on voinut jarruttaa sooloillullaan puolueetonta tutkintaa näinkin kauan
Tehty mikä tehty, 30 000 euroa tuli.
Auer syyttömänä vankilaan ja sitten kovat korvaukset valtiolta kun oikea tekijä paljastuu
SYYTÖN!
Komisario on todennut syyttömäksi - ihan perustellusti.
Lain mukaan epäiltyä on pidettävä syyttömänä tuomioon saakka.