Eli jos olen hakemassa ensisijassa yksiötä, en halua valvoa öisin melussa, en halua puukkojunkkareita/varkaita/raiskaajia lähelleni haluan luonnonläheisen asuinpaikan, jossa on hyvät liikunta-alueet lähellä, en polta tupakkaa, enkä ehdottomasti halua bilettäjiä remuamaan öisin viereisissä asunnoissa, niin mihin minun kannattaisi Turussa muuttaa?? Olen suunnitellut Kuunsiltaa, Ispuria, Auranhelmeä, Tavastia, Nummenrantaa ja Yo-kylän itäpuolta.. Ei haittaa vaikka yliopistoalueelle on vähän pitempi matka (max 4km). Olen siis aloittamassa ensi syksynä yliopisto-opintoja. Sit olis ihan siistii jos asunto ei olis koirankoppi joku s-market lähel. Ja mistä se yksiö irtoo helpoiten yliopistoa aloittavalle??
Turun TYS opiskelija-asunnot
3
1088
Vastaukset
- AivasTYS
YO-kylän itäpuoli on yleisesti ottaen todella rauhallinen ja vuokrat ovat sijaintiin nähden edullisimpia.
Jos halajat isoa yksiötä heti syyskuun alusta, hakemuksen olisi syytä olla jo tehtynä, sillä jonot ovat valtavat syksyisin. - kokemusta on
Ei missään noista kohteista ole tietääkseni vikaa, kaverien ja omasta kokemuksesta. Asuin itse Yo-kylän itäpuolella vielä pari kuukautta sitten, siellä oli hyvin rauhallista, Aurajoen lenkkipolut vieressä. Tosin S-market on sitten 15 minsan kävelymatkan päässä Halisiin päin (eli eri suuntaan kuin yliopisto), ja Yo-kylässä on vain pieni Siwa ja sitäkin pienempi K-kauppa. Mutta isommille ostoksille kauppaan pääsee aina yliopistolta tullessaankin, kun keskustassa päin kuitenkin on enemmän valikoimaa.
Kannattaa varmistaa TYS:n toimistosta tai vähintään niitten nettisivuilta, mutta Auranhelmeen, Tavastiin ja Nummenrantaan on todennäköisesti paljon pitemmät jonot sekä kalliimmat vuokrat. Johonkin noista oli myös viiden vuoden määräaikainen vuokrasopimus, jota ei saa ylittää. Muutenhan opintojen valmistuttuakin on vielä mahdollista tehdä kahden vuoden määräaikainen sopimus.
Itse aikoinani pääsin opintojen alussa vain solukämppään Halisiin, vaikka tulinkin Turkuun satojen kilometrien päästä, ja jouduin hakemaan sieltä sitten sisäisellä siirrolla Yo-kylään. Eli siihenkin saattaa joutua varautumaan. Kuitenkin ainoat asuntokohteet, joihin suhtautuisin rauhaa etsivänä varauksella ovat Varissuo ja Yo-talot. Yo-kylän länsipuolella saattaa joissain kerroskeittiöllisissä taloissa olla rauhatonta, jos joku porukka ottaa kerroskeittiön epäviralliseksi biletysmestakseen.- menee taviksille!
Kaupunkiin on rakennettu useita ns. opiskelija-asuntorakennuksia houkuttelevan valtionavun turvin. Valmistuttuaan asunnot onvat menneet yleiseen jakeluun. Raha-Sampo sekin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321