Uutisissa oli ettei laki kiellä parvekegrillaamista , mikäli palolaitos ei estä. no ei estä.
Tänään tipahti isännöitsijäntoimistosta luukkuun lappu missä tähdennetään että taloyhtiö kieltää parvekegrilaamisen.
Laki ei kiellä, siis voinko grillata?
Mitä vuokranantaja voi tehdä minulle?
No, grillaan jokatapauksessa kuten tähänkin asti.
Tänään tipahti isännöitsijäntoimistosta luukkuun lappu missä tähdennetään että taloyhtiö kieltää parvekegrilaamisen.
Laki ei kiellä, siis voinko grillata?
Mitä vuokranantaja voi tehdä minulle?
No, grillaan jokatapauksessa kuten tähänkin asti.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vuokralaisen(kin) pitää noudattaa taloyhtiön järjestyssääntöjä.
Jos siellä kielletään parvekegrillaminen, niin eipä kannata grillailla.
Se että jokin ei ole laissa kiellettyä, ei tarkoita että se olisi sallittua. Toisaalta taloyhtiö ei voi kieltää esim parveketupakointia, joten miten lie grillaamisen suhteen? Molempien kohdalla kyseessä on lähinnä hajuhaitta..
Minun käsittääkseni myös tupakoinnin voi kieltää parvekkeella jos siitä on todettu huomattavaa haittaa, mutta sitä ei voi kieltää vain siksi että halutaan kieltää...
Griillaamisen parvekkeella sen sijaan voi kiltää, vaikka siitä ei olisikaan todettu huomattavaa haittaa naapureille, koska asunnoissa on keittiö ruuan valmistamita varten.
Joku oli tosin keksiny että kun ostaa grillin parvekkeen oven sisäpuolelle, niin se ei ole enää parvekkeella grillaamista.
taloyhtiö vetoaa siihen että "ruoanvalmistus on kielletty parvekkeella" Halutaanko tuolla sitten hankaloittaa vuokralaisen elämää vai mitä? Voisin kuvitella että syy on esim. linnut ja taudit tai jotain sellaista, mutta KAI NE OLISI VOINUT SEN KIRJOITTAA siihen.
Minä grillaan, perkule, se on kansalais-oikeus.
"Minun käsittääkseni myös tupakoinnin voi kieltää parvekkeella jos siitä on todettu huomattavaa haittaa,"
On totta että voidaan kieltää jos siitä on todistettavissa oleva huomattava terveyhaitta, eli pelkkä hajuhaitta ei ole peruste.
Ja perustelusi parvekegrillauksen suhteen ontuntuvat nekin pikkuisen, tupakoida kun voi myös sisätiloissa. Eli mielestäni grillauskiellon kestävyys on kyseenalainen, mutta selvyyshän saadaan vasta ensimmäisen oikeudenkäynnin jälkeen..
P.S. En kylläkään ymmärrä mitä hauskaa parvekkeella grillaamisessa voisi olla, mutta se on sitten eri asia..
Parveketupakoinnista on jo korkeimman ennakkopäätös. Vaikka järjestyssääntö kieltää niin ei tarvitse noudattaa. Taloyhtiö maksoi kulut asian selvittämisestä. Luulisin että grillaamisesta, vaikka joka päivä, on vähemmän haittaa kuin tupakkitauosta vartin välein. Grillatkaamme siis rauhassa
On tosiaan jo todettu että oikeus on mitätöinyt parveketupakointikiellon. Ehkä haluat olla se joka häädetään taloyhtiön sääntöjen rikkomisen vuoksi ja voittaa myöhemmin jutun parvekegrillauskiellon uhmaamisesta.
Jos itse olisin erityisesti grillauksesta pitävä henkilö niin varmasti grillaisin parvekkeella. Tupakointia ja grillausta nyt ei voi ihan suoraan verrata koska tupakansavu on myrkyllistä tai vähintään haitallista ja grillaamisesta syntyvät haitat ei. Vaikkakin grillaus ja ruuanvalmistus olisi parvekkeella kielletty niin taloyhtiön säännöissä ei voi kieltää normaalia asumista (esim eläintenpitokielto on mitätön).
onko piereskeleminen parvekkeella kielletty. Sehän se vasta hajuhaitta
on se naurettavaa pelleilyä, että ulkona sähkögrillillä grillaminen olisi muka parvekkeella kielletty. Pe..kele, nosta grilli kynnyksen yli sisälle ja grillaa siinä. Siitä ei mitään käryjä tule ja jos tulee niin liesituuletin vie ne taivaalle. hiiligrillauksen vaarat ymmärrän ja se on aivan eri juttu