Oon hankkimassa E 200 cdi vuosimallia -06 ja haluaisin kuulla kokemuksia miten toimii talvella? Oon kuullu huhua, että jotkin mallit on todella kylmiä talvella. Mitenkä on ton laita?
Mersu ja talvi?
mölökky
2336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Puolen vuoden kokemuksien jälkeen ainakin C 180 bensa automaatti on oikein hyvä ja kelvollinen talviautokin pohjoissuomeen.
Oli viikon seissyt ulkona yli -30 asteen pakkasella ja -37 asteessa kokeilin käynnistyvyyttä ilman mitään esilämmityksiä niin heti n.3 sekunnissa lähti käyntiin erittäin hyvin.
Samoin istuin lämmittimet on aika nopeita ja tehokkaita ja ne saa kytkeä pois päältä n.1...4km kuluttua kun lähtee heti ajamaan pakkasillakin ja sisällä riitti lämpöä hyvin viime talven kovillakin pakkasilla max. -37 asteessa ja samoin ikkuna saatiin hyvin kirkkaiksi.
Luistonesto/ajonvakaus järjestelmät on oikein hyvät ja toimivat talven liukkailla ja laadukkailla kitkarenkaillakin ajaen, samoin ABS jarrut on hyvät.
Joten tämä on yksi parhaista talviautoista joita olen kokeillut 5 eri länsimaisesta laadukkaimmista merkistä ja myös 30 vuoden ruostumattomuustakuu sekä 30vuoden matkankeskeytys sopimus on erittäin mukavia ominaisuksia jotka myös on mersuissa, uskon että dieselmallit on myös yhtä laadukkaita ja käyttökelpoisia talvellakin.
Edelliselle tietoniekalle että CDI on ihan eri kun sun pensaröpötin. CDI on lämmin auto jos ja kun siinä on polttoainekäyttöinen lisälämmitin niin sen voi ajastaa lämmittämään vartti ennen lähtöä. Ja kunhan saa CDIn lämpimäksi niin on myös lämmin. Niissähän on automaattiilmastointi joten lämmityksestä ei ole mitään huolta. Esim mulla on E 320cdi ja talvella pysyi hienosti lämpimänä. Osta pois vaan mutta harkitsisin pikkasen isommalla koneella ettei jää jalkoihin liikenteessä.