Mitä tarkoittaa 'takinkääntö' ja kuka sitä saa ja kuka ei saa tehdä?
Utelua
Tuulipuku...
19321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Äkillinen todellinen tai oletettu muutos poliittisessa mielipiteessä. Tapahtuu usein ennen vaaleja, kun ehdokas yrittää vahvistaa asemaansa.
wikisanakirjasta lainattu
Onkohan takinkäännöllä ja mielipiteen tarkastuksella/vaihtamisella mitään yhteistä? Jos vaikka on asioita miettiessään tullut toisiin ajatuksiin, niin voiko silloin kääntää takkiaan eli vaihtaa mielipidettään? Ovatko he, jotka eivät käännä takkiaan aikaisempian mielipiteittensä vankeja, vaikka olosuhteet ja vaikuttavat seikat vaihtuisivat?
Entä aikojen alussa, jolloin ihmiset asuivat luolissa ja joku alkoi rakentamaan omaa majaansa. Onko majanrakentaja takinkääntäjä (vaikka ei tuolloin omistanutkaan takkia)? Entä puhekielen ollessa aikoinaan örähtelyä ja joku keksi kehitellä sanoja. Onko sanoja tapaileva takinkääntäjä? Ja nykyaikaan: Entä jos ennen käytti henkilöautoa ja sitten osti vaikkapa tila-auton? Takinkääntäjä? Lähikaupasta super-markettiin vaihtaja? Takinkääntäjä? Puolueensa vaihtaja? Takinkääntäjä?
Takin kääntäjä ja kamelontti on melkein sama asia. Pitää muuttaa väriä tarpeen mukaan. Voisihan takin kääntäjä olla jäniskin. Joskus se on suojaväri, joskus "uutena" ilmestyvä harhauttaja, tai vaanija. Vaikkapa Punahilkka- sadussa susi mummoksi muuntuneena.
Toisaalta jänis, joka vaihtaa väriä, selviää hengissä sitä "kääntämätöntä" paremmin.
punahilkka,sepä,se.
Millaisessa maailmassa eläisimmekään, jos kukaan ei olisi vaihtanut mielipidettään?
Siinäpä se. Mutta mites nää poliitikot, jotka kääntää takkiaan, ovat jotenkin huonoja?
Saattavat ollakin, mene ja tiedä. Äänestäjien mielen muuttaminen lienee tavanomaisempaa. Joskus siitä tehdään muille äänestäjille oikein numeroa ja näin provosoidaan tai muuten "opetetaan" muitakin kääntämään takkiaan samalla tavalla.
Hiukan kyllä korpesi tuo takinkääntäjien syitten hakeminen eli mielipiteen tarkastaminen, niin äänestyksessä kuin muussakin elämässä. Meinaan vaan, että kun olen itsekin muuttanut mielipidettä. Toisaalta, sehän on vain tietojen päivitystä...
Päivin kirjoitus on pelkkää asiaa.Samaa mieltä ollaan.
Ei meitä perhe-elämäsi kiinnosta. Laita viinapullon korkki kiinni ja pyydä holhoojaasi antamaan lääkkeesi.
Löytyy KePun jäsenkirjan kolmannelta sivulta.
Takinkääntö. Petä kaikki antamasi lupaukset niin äänestäjien kuin puoluetovereiden osalta. Pyri saamaan puoluetukea mahdollisimman paljon ja tunge mahdollisimman paljon perstaskuun. Kuulustelutilanteessa syytä toisia, mieluummin ennalta sovittua syntipukkia.
Onko KePua tai Soinia äänestävät mielestäsi huonompia ihmisiä, kuin sinä? Ja kääntäen: Oletko sinä mielestäsi parempi ihminen näihin ed. mainittuihin verrattuna? Perustelut mukaan.
Eka. Ei huonompi vaan sokea ja kuuro. Toinen. .Olen. En varasta. Omaan moraalin oikeasta ja väärästä. Riittikö.
Miten sokea ja kuuro voi varastaa? Kertooko muitten arvostelu moraalista?
Kun ei arvosta muuta kuin suunsoittoa ja ihmisten nenästävetoa.
Luikurit eivät eläneet SMPssä.
Jos ihmisten puheista voisi jotain päätellä, niin KAIKKI puolueet vetävät äänestäjiä nenästä ja puhuvat luikuria. Mitä sanoisitte äänestäjälle, joka ei (tästäkään syystä) äänestä ollenkaan?
Vetäse vuan kirkkovene piähäsi niin tiijjät...
Eikös kirkkoveneellä... soudeta??? Onko minulta jokin jäänyt huomaamatta? Minäkään en pahemmin äänestä, joten lienee tuo kirkkoveneen päähän vetäminen joku vaalitapa, vai?
Kokemuksen syvä rintaääni?