Mukava Kaupunki!

Kannattaa tutustua

Ei tarvitse ajaa Sydän-Lappiin asti kokeakseen lumoavan lumiloman tai erämaaluonnon silmiä hivelevissä tunturimaisemissa. Pudasjärvi sijaitsee pohjoisen ja eteläisen Suomen risteyksessä, noin 90 km Oulusta koilliseen. Helsingistäkään ajomatkaa ei kerry kuin noin 750 km. Lentäen tai junalla pääset kätevästi Pudasjärven naapurikaupunkiin Ouluun, josta on enää tunnin ajomatka perille.

Pudasjärven helmi, Syöte, on jatkuvasti kehittyvä kahden laskettelukeskuksen ympärille muodostunut matkailukeskus. Syöte tunnetaan myös kansallispuistostaan, jonka jylhät vaaramaisemat vanhoine kuusikkometsineen viehättävät alueen retkipoluilla kulkijaa.

Kesäisin Iijoen rikas kulttuurimaisema kutsuu tutustumaan joen varrelle ja ympäröiville kylille. Iijoki sivujokineen on myös kalastajien suosiossa: syöttiin nappaavat hauet, siiat, jokitaimenet ja kenties jo aivan lähitulevaisuudessa kalojen kuningas, lohi.

Valinnan varaa Pudasjärveltä siis löytyy varmasti: riippumatosta halfpipen kautta vapaalle taivaalle!

"Pudasjärvi on täynnä toimintaa" :) tutustu http://www.iijokiseutu.fi/kuvat_muut/Pudasjarven_erikoisliikkeet_5-2010.pdf

2

1675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Missä se sijaitsee?

      Onko Pudasjärvi joku kaupunki muka?
      Kiitos mainospuheestasi, mutta kaupunkilomillani suuntaan kuitenkin mielummin johonkin toiseen suuntaan. Pudasjärvi ei toistaiseksi kuulu pakko nähdä -listalleni Euroopan suurkaupunkien tapaan, mutta ehkä jos tulivuoret jatkavat toimintaansa Pudesjärvellekin on pakko suunnata.

    • Vai karannut?

      Omalla lomallako?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      33
      2927
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      145
      2772
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      137
      2257
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2183
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1930
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      182
      1479
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      31
      1256
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      96
      1244
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1202
    10. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      137
      1188
    Aihe