Nukuttaminen ilman rintaa

Hei!
Meidän vauva 8kk nukahtaa edelleen iltaisin rinnalle. Nyt olisi tarkoitus totuttaa vauva nukahtamaan ilman rintaa ja mielellään vielä omaan sänkyyn. Iltarutiinit meillä on olleet samat jo monta kuukautta, mutta nyt ajattelin, että iltaimetys olisi puuron jälkeen olohuoneen sohvalla ja siitä siirryttäisiin makkariin ja saataisiin tyttö nukahtamaan omaan sänkyyn yhdessä unilelun kanssa. ( Niin varmaan, kuulostaa niin utopistiselta!!) Tutti ei ole käytössä, mutta unilelu löytyy. Yöimetykset ollaan lopetettu. Onko vinkkejä tähän? Eli varmaan jonkinasteinen unikoulu pidettäisiin.
2311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

meillä oli tilanne sama vielä hetki sitten. Tein juuri noin, että imetän olohuoneessa ja sitten vasta nukkumaan. Joskus nukahtaa edelleen rinnalle, mutta yritän varovasti herätellä että nukahtaisi vasta sängyssä. Joskus taas on hereillä ja laitan sänkyyn. Meillä ei tuttia eikä unilelua. Aiemmin ei onnistunut lainkaan, hermostui tosissaan. Nykyään jää pyörimään ja saa muutaman kerran käydä rauhoittelemassa. Aluksi istuin sängyn vierellä kunnes nukahti. Nukkumaan mennessä silitän tai pidän kiinni ja sanon shh shh nyt nukutaan rauhallisella äänellä. Meillä homma tuntui oikeastaan menevän vähän omalla painollaan lapsen kasvettua isommaksi. Vielä muutama kuukausi sitten ei todellakaan olisi onnistunut. Ennen nukkumaanmenoa paljon sylittelyä ja yhdessäoloa vaan, en osaa oikein muuta sanoa.. Yöllä kun herää niin tarvitsee edelleen rauhotella, muuten alkaa mölinä :) Toivon, että sekin jossain vaiheessa helpottaa tai sitten kokeilen unikoulua.

Äänestä

se tuli vähän luonnostaan, kun tyttö vain imasi iltatissin ja jäi vielä keikistelemään äidin syliin. Sitten kun alkoi näyttää uniselta niin vietiin sänkyyn. Alkuun piti istua tassuttelemassa vieressä, mutta n. 10kk iässä alkoi ihan yhtäkkiä rauohittua kamariin itsekseen. Nyt viedään vain sänkyyn ja toivotetaan hyvät yöt ja sinne nukahtaa. JOskus natisee hetken, mutta soittorasia auttaa tähän. Alunperin opetettiin nukahtamaan omaan sänkyyn 6kk iässä. Silloin vein väsyneenä sänkyyn ja tassuttelin. Alkuun pisti hanttiin, mutta tunnin päästä oli jo unilla .Seuraavana yönä meni 15min jne. Pari kuukautta meni sitten niin, että vein sänkyyn ja istuin kamarissa näkösällä sen aikaa, että nukahti- Opetin siis pois siitä tassuttelusta. Ja sitten tosiaan päästiin siihen, ettei tarvi nukutella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mahdotonta? kirjoitti:

Hei!
Meidän vauva 8kk nukahtaa edelleen iltaisin rinnalle. Nyt olisi tarkoitus totuttaa vauva nukahtamaan ilman rintaa ja mielellään vielä omaan sänkyyn. Iltarutiinit meillä on olleet samat jo monta kuukautta, mutta nyt ajattelin, että iltaimetys olisi puuron jälkeen olohuoneen sohvalla ja siitä siirryttäisiin makkariin ja saataisiin tyttö nukahtamaan omaan sänkyyn yhdessä unilelun kanssa. ( Niin varmaan, kuulostaa niin utopistiselta!!) Tutti ei ole käytössä, mutta unilelu löytyy. Yöimetykset ollaan lopetettu. Onko vinkkejä tähän? Eli varmaan jonkinasteinen unikoulu pidettäisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu