Mulle kävi kai köpelösti heinäni kanssa. Menin laittamaan partsilla olevaan säilytys laatikkoon heinän yöksi ja unohdin laittaa kosteudenpoistajan. Yöllä sitten satoi ja kun aamulla otin heinää se pöllysi. Heinä ei kuitenkaan haissut erinlaiselt tai ollut kosteaa. Voisiko se silti jo olla niin homeessa ettei marsuille saisi antaa?
homeista heinää?
heidiz-
13919
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei heinä ihan ykskaks tunnissa tai parissa homehdu. Heinät säilytetään jo ennen eläinkauppaaan viemistä ulkona ladoissa, ne ovat suojassa suoralta sateelta, mutta niihin tuulee ja ilman kosteus tottakai pääsee niiden kanssa tekemisiin. Kuitenkin heinä on aivan hyvää. Eli ulkona parvekkeella/ladossa voi aivan hyvin säilyttää ympäri vuoden heiniä esim. korissa tai muovipussissa, kunhan kori/pussi ei ole liian tiivis (ilma ei pääse kiertämään->homehtuu), heinä ei kastu jatkuvasti tai ole ihan suorassa auringonpaisteessa. Kosteus lämpö ja liian tiivis säilytys homehduttavat heinät helposti. Yksi hyvä tapa säilyttää heiniä on myöskin jokin vanha pussilakana tmv, jonka sisälle laittaa heinät ja vie sen parvekkeelle/varastoon.
Pelkkä pölyäminen ei meinaa hometta. Homeinen heinä haisee pahalle ja käyneelle, on ehkäpä jopa kosteaa ja lämmintä, siinä on mustia/valkoisia/sinertäviä pilkkuja tai isompia laattoja, se pölisee hyvin voimakkaasti ym.