Onko jotain ainetta millä se olis hyvä pestä tai huuhtoa.Säiliö on muovista.
makeavesisäiliö
exa2
6608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen käyttänyt makeavesisäiliön ja putkiston desinfiointiin sinisessä pullossa marketeissa myytävää Klorin-nimistä ainetta. Siinä on pullon kyljessä annostelu- ja käyttöohjeet.
tankin desinfiointiaine. Ei nimenomaan sisällä klooria, joka on myrkyllistä.
Löysin Maritimista.
Ostin ennen purjehdusliikkeestä desinfiointiainetta. Pari viime vuotta olen käyttänyt kavereiden neuvomaa etikkaa, joka on ollut parempaa - ja paljon edullisempaa.
Pullo Rajamäkeä 80 litraan vettä. Saa vaikuttaa vuorokauden. Vaatii muutaman huuhdontakerran, jotta maku lähtee, mutta puhdistaa tehokkaasti.
Meillä on metallitankki.
Sitä myrkyllistä klooria käytetään kyllä ihan kunnallisissa vesijohtoverkoissakin, eli se ohjeiden mukaan käytettynä ole millään muotoa vaarallista. Toki puratank voi olla ok tavaraa sekin. Etikka toimii ja on halpaa, mutta tuottaa vähän vaivaa kun pitää huuhdella aika paljon jotta maku lähtee pois.
aine on viinitarvikekaupasta saatava pollojen desifiointiaine. Sitä tankkiin veden kanssa ja pumpun läpi niin kaikki yksiköt tulevat käsiteltyä. Olen tehnyt niin vuosia, aine on halpaa.
Itse laitan sitruunahappoa 100g / 50 litraa. Odotetaan viikko ja pumpataan pois. Koko kesän saa raikasta vettä. Toiminut jo 20 v. Apteekista saa ja hinta alle 2€ / 50g.