loistevalo

58w loisteputki. Näitä on 40 kpl. Voinko laittaa 10 A sulakkeen taakse? ottaako tällainen loistevalaisin saman tehon verkosta mikä wattimäärä on ilmotettu putkessa?
3490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

58 watin lisäksi tulee kuristinhäviöitä 1-20 %. Viisaammat kertoo tarkemman luvun. Sulake ei kestä ainakaan kaikkien valojen samanaikaista päällelaittoa.

Äänestä

turhan paljon yhden sulakkeen taakse.Kantattaa tehdä kolmevaiheryhmä ja kontaktori keskukseen ja painonapit ohjaamaan.

Äänestä

Perinteinen kuristinkäyttöinen 58 W loisteputkivalaisin kuluttaa jokseenkin 72 W pätötehoa. Jos loistehon kompensointia ei ole, tehokerroin voi olla 0,5, jolloin virta vastaa kaksinkertaista kulutusta. Yleensä kuitenkin valaisimissa on kompensointikondensaattorit. Sytytettäessä virta on vielä suurempi. Käytännössä tarkoittaa, että 10 A sulake ei riitä lainkaan jos kaikki putket palaa samanaikaisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokketp kirjoitti:

58w loisteputki. Näitä on 40 kpl. Voinko laittaa 10 A sulakkeen taakse? ottaako tällainen loistevalaisin saman tehon verkosta mikä wattimäärä on ilmotettu putkessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu