KOSMETOLOGI/valkeakoski

kiinnostunut..

Onko kukaan opiskellut kosmetologiksi Valkeakosken ammatti- ja aikuisopistossa? Millainen koulutus on ollut ja miten helppo koulutukseen on päästä? Millainen "pääsykoe/haastattelu" moiseen on ? Itse olen suunnitellut tätä vaihtoehtoa, onko muita ?

4

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnostunut.

      Eikö oikeasti löydy ketään joka olisi opiskellut tuossa paikassa ?? Miten muuta aikuiskoulutus paikat ?? Miten helppo tai vaikea moiseen koulutukseen on päästä?

      • kiinnostunut.

        anyone ??


    • nankka

      Kävin sitä linjaa (en tosin aikuispuolella). Aivan mahtavat opettajat, luokkahenki, tilat ja koulu! Pääsykokeita meillä ei ollut lainkaan, vaan opiskelijat valittiin keskiarvon perusteella. Itse hain yhteishaussa 2. vaihtoehtona keskiarvolla 7,8 ja pääsin varasijalta opiskelemaan, eli melko hyvä keskiarvo täytyy olla.

      Ensin aletaan käymään tiettyä osaa teoriassa. Meillä käsiteltiin ensin jalkahoidot. Teoria käsittelee aika laajasti jalkoja, ihan sieltä asti kun ihminen oppi kävelemään kahdella jalalla, mitä vaikutuksia sillä oli ym. Käydään läpi jalkojen ja käsien luut ja niistä pidetään pistokokeet, ja myös luiden latinankieliset nimet on opeteltava ulkoa. Teoria käsittelee tietenkin myös jalan rakennetta, ongelmia ja hoitamista, kuten paksuuntuneet kynnet, kovettumat, halkeamat, känsät jne. Seuraavaksi tulevat käsihoidot, kasvohoidot, ehostus, karvojen poisto, vartalohoidot jne. Teoriassa käsitellään myös mm. asiakaspalvelua; millainen on hyvä asiakaspalvelija jne. Kun teoria on käyty läpi, aloitetaan harjoittelemaan hoitoja toisillemme. Se on ehkä kaikkein parasta. Aikaa on runsaasti ja harjoitellaan useampana päivänä. Joskus yksi kokonainen päivä saattaa olla pelkkää harjoittelua.

      Harjoittelun jälkeen aletaan tekemään oikeille asiakkaille hoitoja. Opettaja käy välillä tarkastamassa jokaisen tilanteen, ja jokaisen asiakaspalvelupäivän päätteeksi opettaja ja oppilas arvioivat keskustellen, miten työ sujui sillä kertaa. Opettaja antaa myös numeron ja kirjallista palautetta.

      Opiskelua varten ostetaan kaksi kirjaa (meillä ne olivat Meikistä maskiin ja Ihonhoito kauneudenhoitoalalle), työasu (esittelijä tulee koululle), työkengät, harjoitteluasu (vapaavalintaiset valkoiset housut ja valkoinen paita), jalkahoitovälineet (n. 150-170 e?) sekä meikkisiveltimet (n. 50 e?).

      Opiskelussa on tärkeää tulla kaikenlaisten ihmisten ihmisten kanssa toimeen. Siellä harjoitellaan toisille myös bikinirajojen ajelemista, joten pitää osata antaa toisen tulla lähelle. Meillä tehtiin yhteistyötä myös parturi-kampaajaopiskelijoiden kanssa, ne tuli meille hoitoon ja me saatiin niiltä ilmaiseksi leikkaus tai värjäys. Myös 2. asteen kosmetologiopiskelijat olivat pari kertaa meillä hoidossa.

      En osaa antaa oikein enempää tietoa pidemmälle ehtineiden opiskelusta, koska lopetin ensimmäisen vuoden aikana.

    • kosmari7

      olen myös kiinnostunut kyseisestä koulusta, jos jollakin on kertoa lisää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      39
      777
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      201
      714
    Aihe