Saako kerrostalossa soittaa pianoa vaikka aamusta iltaan kunhan se ei tapahdu hiljaisuuden aikaan? Hiljaisuuden aika vaihtelee taloyhtiöittäin, meillä klo. 22-7. Saako muina aikoina soittaa niin paljon ja niin lujaa kuin huvittaa, mitä laki sanoo?
Kerrostalo ja pianonsoitto
Miten menee
6598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
edes stereoita soittaa.Tuo hiljausuus mitä taloyhtiöissä on on ehdoton kielto häiritä.Jos häiritsee päivällä toisia niin tapauskohtaisesti se menee.Eli joku valittaa ja siitä se lähtee.Et voi soittaa niin lujaa kuin haluat edes päivällä lain mukaan.
Pianonsoitto on normaalia asunnossa tapahtuvaa toimintaa, ei sitä voi kieltää.
Muuna aikana kuin 22-07 välillä oli kysymys. Höprö onnko stereot jotenkin poikkevaa melua!!
Missään normaali talossa ei kannata pianoa soittaa, sitten jos joku ydiniskun kestävä bunkkeri on niin sitten ei melu haittaa, mutta muuten haittaa. Siinä tulee sekin että viimeistään ne kovimmat kohdat soitossa tuovat valituksia, vaikka muuten ihmiset sietäisivätkin soittoa. Eli jos saat tunnetta sisään niin heti kuuluu valitusta, jos siis ei jo muuten kuulu. Tuollaisessa tilanteessa soittaminen tappaa musiikin soittajassa. http://mattiviikate.newsvine.com/
Pääsääntöisesti se on sallittua. Jokin vuosi takaperin päättyi 10 vuoden oikeustaistelu KKO:ssa langettavaan tuomioon.
Yleensä sellainen, jota soitto häiritsee muttaa muualle, ennen kuin lähtee vuosikausia kestävään ja kymmeniätuhansia euroja maksavaan epävarmaan oikeusprosessiin.
Tässä keskustelussa linkki 26 vuoden takaiseen KKO:n ennakkopäätökseen. (Aikaa siitä on siten enemmän kuin muutama vuosi, kuten täällä joku jo kertoi.)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1980965#comment-42513599