Onko olemassa?

Oireeton allergiako?

Vitamiini ja hivenaine allergiaa?

Tuttavani väittää olevansa allerginen kaiken ruoka, eläin, hyönteisten pistoille, home, siitepöly, nikkeli, pöly, hajusteet, kuten maali ym. lisäksi vielä B-vitamiinille ja Kromille, sinkille ja mangneesiumille ym.

Kuitenkin hänellä ei koskaan ole ihottumaa, nuhaa, yskää, kutinaa, vuotavia silmiä ym.

Itse olen allerginen (lievästi) ja kärsin kirvelevistä silmistä ja punoittavasta ja kutiavasta ihosta, kun altistun allergiaa tuottavalle asialle.

Tuttavani saa kelalta kuntoutusta ja jatkuvia sairaslomia, jolloin värjää hiuksia ja kulmiaan (ei ikinä tyvikasvua) ja käyttää 24h. päivässä huulipunaa ja kaiken laisia ihotuotteitta että näyttäisi nuoremmalta, ja näyttääkin :-)

Se mikä tässä harmittaa, on se, että oma allergisuuteni on silmiin pistävä vaiva, mutta hän vaan on niin ... ärsyttävä, kun hän selittää, ettei voi ikinä syödä sianlihaa ja sitten kyllä kinkku uppoaa, kun tarjotaan ja mantelia allergiaakin on ja kerran minulla oli piirakkaa, missä oli manteleita ja sanoin siitä hänelle, mutta silloin hän ei tuntunut muistavan allergiaansa ollenkaan.

Miksi joku haluaa valehdella tälläistä?
Tosin hän valehtelee muitakin juttuja ja ei syö verenpaine lääkkeitänsä ja ei käytä koskaan silmälaseja edes autolla ajaessa, vaikka lapsesta asti on ollut silmälasit ja ikää on 53v.
Aortan pidentymäkin hänellä on ollut jo 20 vuotta ja kun kysyin rasituskokeesta, että milloin on viimeksi tehty, hän oli hämmillään ja sanoi, ettei koskaan.

2

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ast.+allerg+atopia

      oireilee esim. vatsakivulla ja ripulilla, ei minulle mitään iho-oireita tms. koskaan tule.


      Millaista kuntoutusta hän saa, sairauslomalla?Vai onko hän kuntoutustuella? Kuntoutusrahaa vai mitä?

      • oireetonta allergiaa

        Hän on saanut näitä kuntoutuslomia, missä ollaan n. kaksi viikkoa kerralla ja siellä kuntoillaan ja saadaan kaikkia hoitoja. Tosin hän ei kuntoile kuitenkaan, kun on kuukautiset juuri silloin ja tamboonista hän saa hiivan ja hän ei voi jumpata, kun välineissä on kumia ja hän on niin allerginen ja ja vaikka mitä.

        Luulosairaus hänellä kai on, tai sitten hän vaan tahtoo sairaseläkkeelle, mutta se ei käynytkään niin helposti, kun hän luuli ja siten sairauksia on tullut lisään.

        Hän on oikeasti "hieno nainen" tyylikäs, tekopyhä, joka luistaa asiasta kuin asiasta teeskennellen allergiaa.

        mutta tuo B-vitamiini allergia kyllä kiinostaa, sillä kyseinen ihminen syö kyllä mitä vaan... mutta kun joku suositteli hänelle allergiaan teho vitamiini ja hivenaine kuuria, niin jo alkoi siltäkin saralta tulemaan ongelmia.

        Ei hänellä mitään ilmavaivoja tai vatsakipuja ole normaalia enempää. Hän nimenomaan väittää, että hänen silmät punoittaa, henkeen ottaa, iho kutiaa, yskittää... mutta en ole koskaan kuullut tai nähnyt vaikka joka päivä melkein nähdään. En edes muista, koska hänellä oli viimeksi normaali flunssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3523
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3394
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3338
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2920
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe