Meillä on ollut kotona jo pitkään kiusallinen ongelma. Siivoamme säännöllisesti, vaihdamme petivaatteet ym., mutta useat vieraat kärsivät nenän kutiamisesta meillä ollessaan. Myös minulla ja miehelläni on sama ongelma, tosin ei aina. Olen huomannut, että vaatteissa ja petivaatteissa tuntuu olevan kauheasti jotain "hiukkasia", jotka hengittäessä kutittavat juuri nenää. Olen yrittänyt pestä vaatteita korkeammissa lämpötiloissa, kuivattaa ulkona jne., mutta mikään ei tunnu auttavan. "Hiukkaset" tuntuvat olevan myös hiuksissani, koska hiusten ollessa kasvoilla, kasvoja kutittaa. Poskissa onkin jonkin tyyppistä ihottumaa.
En osaa oikein hakea apua mistään, kun en tiedä yhtään mistä nuo oireet johtuu. Osaisiko kukaan auttaa minua asiassa eteenpäin? Kiitos jo etukäteen!
Kutina nenässä
7
4434
Vastaukset
- Markku S
Olen miettinyt onko vika minussa vai talossa. Myös minulla on hiuksissa tuota samaa. Minulla on seborrea sicca, kuiva hilse. Voisiko hilse olla se mikä leviää ja kutittaa? Toinen mitä epäilen on mineraalivillaeristys talossamme (-78). Millaisessa taloissa te asutte?
- pe2008
Sen olen todennut, että vika ei ole talossa. Olemme nimittäin asuneet kahdessa eri osoitteessa. Ennen asuimme rivitalossa ja nyt olemme asuneet omakotitalossa n.1,5 vuotta. Minullakin ilmenee aika ajoin hilsettä, ettei se vika sitten sieltä suunnalta löytyisi? Ongelma on todella ikävä ja itseä vaivaava..varsinkin siksi, kun ei yhtään tiedä mistä se johtuu.
- kalkkikeuhko
pe2008 kirjoitti:
Sen olen todennut, että vika ei ole talossa. Olemme nimittäin asuneet kahdessa eri osoitteessa. Ennen asuimme rivitalossa ja nyt olemme asuneet omakotitalossa n.1,5 vuotta. Minullakin ilmenee aika ajoin hilsettä, ettei se vika sitten sieltä suunnalta löytyisi? Ongelma on todella ikävä ja itseä vaivaava..varsinkin siksi, kun ei yhtään tiedä mistä se johtuu.
ainakin turkulaises vetes on kauhiast kalkkii tai jottain pehmikkeit, et noit mont kymment vuat vanhat
"putket" muovisukat pysyis ehjänä, on sitä kalkkii paljon mones muussakin kaupungis.
käytin talvel ilmankostutint pari kuukaut, sit meni toinen pari kuukaut sen valkosen, vähän rasvasen
tuntuisen jauhon kuuraamiseen. ei teil välttämättä ole sama ongelma.
- Antsuliinika
Homeoire.hqiseeko vaatteet tai kutittavatko esim bussissa muita tai aivastuttaa.selvä homeoire
- pölyäriittää
kuivaa vaatteet kuivausrummussa huomaa miten paljon irtoaa nukkaa...
Syytä on monta ko oireiluun.
-minkäikäinen kiinteistö rak vuosi
-huoneiston kunto, onko remontoitu ja miten
-mahdollisia vanhoja pintamateriaalit jäänyt uuden alle?
-ilmanvaihto / kosteus rakenteessa
-kosteat tilat
Vaikea oli tuosta nyt kertoa kun ei ollut tietoa asunnosta tarkemmin.
Lisäksi milloin havaittiin ongelma ja kauanko olette asunneet.- sanonta_selvisi
Olenkin aina ihmetellyt, että mistä tulee sanonta: "Minulla on sellainen kutina nenässä, että..."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645502Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3911300Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22010938Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389755Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858568Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2736623Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03240Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302289- 411935
Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.61827