HS KUUKAUSILIITE TOUKOKUU

sukututkimuksesta.
SUSI SYNTYESSÄÄN.
Rotukoirat ovat geenitutkijoille ihanteellinen tutkimuskohde, sillä ne on jalostettu sairaiksi. Mutta mikä parantasi koirat?
Kannattaa muuten hankia kuukausiliite siinä saa hyvää tietoa tutkimus tuloksista.
4353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olisi saanut olla laajempi, ihan pintaraapaisu, ei mitään uutta tietoa ainakaan minulle, mielelläni olisin lukenut enemmän.

Äänestä

En ole lukenut artikkelia, mutta ajattelin kommentoida kuitenkin. Aloittaja kysyy mikä parantaisi sairaiksi jalostetut rotukoirat.
Jalostuksessa pitäisi palata taas takaisin päin; lytyt kuonot ja lyhyet raajat pidemmiksi, mulkosilmät normaaleiksi ja kapea lantio-iso pää-yhdistelmät myös sopusuhtaisiksi ym. Jo muutaman sukupolven jälkeen olisi terveysongelmat taaksejäännyttä elämää.

Äänestä
  • Ja ennenkaikkea käyttää sairaissa roduissa toisen rodun terveitä edustajia.. saataisiin uutta verta näihin ylijalostettuihin rotuihin :)

    Äänestä

  • rotukoirat sekaisin kirjoitti:

    Ja ennenkaikkea käyttää sairaissa roduissa toisen rodun terveitä edustajia.. saataisiin uutta verta näihin ylijalostettuihin rotuihin :)

    Aloittaa voisi noiden edellä mainittujen epämuodostumien "jalostus"kiellolla ja yhdistämällä rodun omat variaatiot esim. noutajat, spanielit, setterit, belgit jne. Miksi ihmeessä samasta käyttökoirasta pitää olla karvanlaadun/-värin perusteella omat "rotunsa" geenipoolia kaventamassa? Pentueen ulkonäkökirjosta sitten voisi valita jokainen mieleisesnsa. Esim. mitä valkkari on hyötynyt, kun se erotettiin karvan värin perusteella omaksi roduksi? Nyt sitten sama moka pitkäkarvaisilla sakuilla. Jos terveysongelmat ovat vakavia on turkin väri tai pituus täysin epäolenninen asia. Bc puolellahan on kasvattajia, joille terveys ja luonne ovat merkityksellisiä ja tuloksia syntyy käyttöpuolella niin, että kateeksi käy. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjoitus koirien kirjoitti:

sukututkimuksesta.
SUSI SYNTYESSÄÄN.
Rotukoirat ovat geenitutkijoille ihanteellinen tutkimuskohde, sillä ne on jalostettu sairaiksi. Mutta mikä parantasi koirat?
Kannattaa muuten hankia kuukausiliite siinä saa hyvää tietoa tutkimus tuloksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu