Mitä ruokaa minun kannattaisi syöttää herkkävatsaiselle kissalleni?
Meillä koko ajan kuivaruokaa kipossa ja iltaisin saa märkäruokaa. Välillä kalaa tai muuta "herkkua".
Kissa ahmii lähes kaiken ja oksentaa perään. Todella laiha. Mikä avuksi?
herkkävatsaiselle ruokaa!
3
6111
Vastaukset
- miukumaukumou
Muistan kuinka meillä oli vanhan kollin kanssa samaa ongelmaa. Se ahmi kuivaruokaa ja sitten oksensi. Siihen tosin auttoi kuivaruokien pois ottaminen ja keskittyminen pelkkään kosteaan ruokaan. Eipä kissa sitä kuivaruokaa oikeasti tarvi.
Kannattaisi varmaan kokeilla tarjota kissalle vain hyvin pieniä annoksia kerrallaan mutta usein, esimerkiksi viikonloppuna jolloin on mahdollisuuksia tarjota kissalle ruokaa vaikka joka toinen tunti. Jos oksentelu jatkuu vaikka annokset on kissan mahalaukkuun sopivia, on aika lähteä eläinlääkärille. - samaa vaivaa
välttämättä vatsan herkkyydessä muuten, vaan kissan ruokatavoissa. Jos kissa välttelee syömistä, ja ahmii sitten kerralla paljon, tyhjä vatsa reagoi aina oksentamisella. Kissan tulisi syödä useita aterioita päivässä. Älä pidä raksuja koko ajan kupissa (raksujen napsiminen vie kissalta luonnollisen näläntunteen) ja anna sen sijaan KOLME päivittäistä ruoka-annosta, josta korjaat aina loput pois 15 minuutin päästä. Kissa oppii säännöllisiin ruoka-aikoihin ja vatsa voi rauhoittua. Jos ongelma jatkuu, voi kokeilla antaa ruuan pienissä erissä kerrallaan, tai sitten pyytää lääkäriltä resepti Primperaniin, joka annetaan kissalle ruiskulla 1ml noin tuntia ennen ruokailua, estää oksentelun.
Muita syitä, jotka voivat aiheuttaa laihuutta oksentelua, voivat olla
- madot (olethan madottanut kissasi säännöllisesti? Axilur on paras lääke)
- allergia (mitä raksua kissasi saa? Jos raksussa on vehnää, vaihda merkkiä. Parhaita merkkejä herkkävatsaiselle kissalle on Orijen, Acana, Almo Nature ja Applaws)
- myös suolistosairaudet yms voivat aiheuttaa näitä vaivoja, ja lisäksi oksentelevalla kissalla voi olla puutostiloja, suosittelisin siksi käyntiä eläinlääkärillä, joka voisi ottaa ainakin verikokeet ja tunnustella kissan vatsan. - sairaus syynä
Vaikka vanha ketju onkin niin vastataan siihen kuitenkin josko olisi jollekin muillekin apua. Omalla kissallani oli kanssa samat oireet, eli laihtui vaikka söi paljon. Eläinlääkärillä selvisi että kärsii kilpirauhasen liikatoimminnasta. Kyseinen sairaus on kuulemma vanhan kissan tyyppivika. Pahoinvoinnin lisäksi muina oireina oli että pissasi paljon ja välillä vatsa oli löysänä. Oireet johtui korkeista kilpirauhasarvoista.
Nyt on säännöllinen kilpirauhaslääkitys ja vointi parempi. Murskaan tabletin jauhoksi ja sekoitan sen noin teelusikalliseen ruokaa niin lääkkeen antaminen menee ilman tappeluja. Vasta sen jälkeen annan lisää ruokaa ja niin paljon kun syö jotta saadaan paino takaisin ylös.
Jos kissa laihtuu vaikka syökin hyvin niin kannattaa aina mennä eläinlääkäriin selvittämään syy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713378
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541899Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471829Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591744- 771614
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3441558Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811409The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251165- 1581162