Riukuaidan

Olen aikeissa rakentaa vanhan ajan riukuaidan olisiko kellään ohjeita/kuvia kiitos jo etukäteen
35171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

www.agronet.fi löytyy kirja vanhoista rakennustavoista just esim. riukuaita.
maksoi jotain 4 e

Äänestä
  • Tässä:
    http://www.agronet.fi/cgi-bin/mkl/mjktn/mjktn.cgi?nayta_julkaisu=53

    Palaan astialle, jos löydän jotain ohjeita, miten rakennetaan oikea riukuaita.
    Ainakin vanhoja hyviä puulajivalintoja oli jossain kerrottu: Seipäät mäntyä ja aidaksina haapa on parasta, Sidotaan vitsalla, joka valmistetaan halkaistusta pienestä kuusesta.
    Mielestäni aidaksina voi käyttää mitä tahansa pyöreää puuta ainakin kuorittuna. Seipäiden alapäät voi hiiltää lahoamisen vähentämiseksi. Se on vanha perinteinen konsti juuri aidan seipäissä.

    Äänestä

Haulla "Riukuaidan teko" löysin Googlella nämä:

http://www.saunalahti.fi/~jnkultt/Tuotanto/kasityo.htm
Puutikkaitten ja riukuaidan teko-video tms.

http://www.jamsa.fi/pihlaisto/pihlaisto2.html
Vuoden tärkein tapahtuma on Perinneperjantai elokuun 2-3 viikolla. Tapahtuman työnäytöksissä on ollut esim.
halonhakkuu, ... kessutupakan valmistus, riukuaidan teko. Yleisö on saanut kokeilla vanhoja työtapoja. Töiden suunnittelu on Reijo Hattisen ja Aarne Nieppolan käsialaa ja toteutukset talkoolla vanhan kansan työtekniikkaa käyttäen.

http://www.piramk.fi/palveluosasto/hankkeet/massi/mainos16042004_2Kesapaivat.PDF
Maahenkinen PERINNEPÄIVÄ
Torstai 8.7.2004 Kangasalla

Kaupallinen mainoskin sallittaneen:
http://www.mmp-gran.com/riukuaita.html

Omista bookmarkeista:
http://www.nba.fi/puukausi/puu11.html
Kuvat 3 ja 4
Aitoihin valitaan nuorta kuusta tai haapaa. Aidakset sidotaan seipäisiin tuoreilla, keväällä halkaistuilla kuusen taimilla eli vittaksilla.
"Katajainen seiväs, kuusinen vittas ja haapanen aidas sen lujempaa ei maailmasta löydy."

HärmänJätkän kommentti: Kataja vain on nykyään niinku rauhoitettu ja eipä sitä oikein aitapuiksi asti tahdo löytyäkkään. Kyllähän siinä joku muukin puu toki aikansa kestää. Lehtikuusi olisi yksi parhaista ja sitä alkaa olemaan paremmin kuin 'vanhoina aikoina'.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teko-ohjeet? kirjoitti:

Olen aikeissa rakentaa vanhan ajan riukuaidan olisiko kellään ohjeita/kuvia kiitos jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu