Kunnon kohotus?

Intissä

Sellaista asiaa kysyisin, että kuinka paljon tuo kunto oikein kohoaa alokasaikana?
Siis niinkö yleisesti katsoen.

Sen verran mitä tunnen armeijan käyneitä, nämä, jotka ovat ennen armeijaan menoa olleet ruipeloita ovat varusmies-ajan jälkeen tulleet kotiin tukevahkoina.

Minä edustan suunnilleen tätä nykynuorten keskiluokkaa, en ole lihava(ehkä hieman tukevahko) enkä laiha, cooperin testissä menee juuri ja juuri yli 2000m, joten en ole mikään atleettikaan. Punnerruksia saan suunnilleen 50 putkeen ja vatsoja 60. Leukoja(ei suorille käsille asti, akkone leukoja) menee noin 10. Joten en todellakaan ole fyysisesti mikään rambo.

Jos tahdonvoimaa riittää, niin voinko päästä alokasajan päätyttyä Uttiin laskuvarjojääkäri-koulutukseen.
Eli jos tahdonvoimaa riittää, niin voinko tuon alokasajan aikana kehittyä sen verran että coopperissa menisi 3000(joka vissiin on se Utin vähimmäisvaatimus)?

2

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JussiJokinenJulkkis

      Voisin melkein vannoa ettet pysty. Toki jos jaksat joka ilta käydä lenkillä ja noudattaa erittäin tiukkaa harjoitteluohjelmaa niin mahdollisesti kyllä. Avain onkin siinä, että aloitat sen kuntoilun jo NYT. Olet jo valmiiksi paremmassa kunnossa armeijan alkaessa eikä harjoittelun raskaus tule yllätyksenä. Aloitat varovaisesti vaikka kävely-hölkkälenkeillä ja vähitellen kunnon kasvaessa lisäät vauhtia ja matkaa. Älä aloita liian rankasti.

      Itselläni kunto laski armeijan aikana, mutta huonokuntoisemmilla tapahtui roimaa nousua. Älä silti odota liikoja, ei armeija ihmeitä tee. Aloita harjoittelu jo nyt. Sitä paitsi 3000 metriä cooperin testissä tuskin riittää Uttiin. Tsemppiä ja harjoittelun iloa!

    • jääkäriksi ?

      Asennetta, kyllä sulla on mahkut ainakin niiden testitietojen perusteella mitä
      tuolta -> http://www.mil.fi/maavoimat/joukot/utjr/testit.dsp löytyy, tarviit vaan reeniä, reeniä ja lisää reeniä. ite oon viä 16 mutta utti on haaveena ollu jo yli vuoden. oon nähny huimempiakin kunnonkohoomisia, tarviit vaan paljon tahdonvoimaa mitä tuut jääkärinäkin tarviin ja itsekuria, katot vähän mitä syöt jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      300
      1149
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      82
      963
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      819
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      699
    Aihe