Jos ja kun on allerginen itselleen, niin voiko syy olla kuitenkin jossain ruoka-aineessa?
Reagoin kaikkeen missä ihoni joutuu tekemisiin sisältäni tulevien asioiden kanssa, kuten hiki, kyyneleet ja kiihottuessa kostumiselle.
En voi käyttää terveyssiteitä, koska alapää hikoilee. Kainalot on kokoajan rikki ja punoittavat, sekä taipeet. Jos pidän villasukkia, tai muita paksuja sukkia, jalat alkaa kutiamaan. (en ole villalle allerginen)
Jos itken, silmäni muurautuu 2-3 päiväksi täysin upeen. Luomet turpoaa kamalasti.
Jos on nuha, pienikin koko nenän alunen on todella rikki. En myöskään voi pitää sormusta, sillä siitä tulee ihottumaa. Muuten en ole kullalle allerginen.
Olen käynyt lääkärillä useasti, myös ihotautilääkärillä. Ne ei ole koskaan tehnyt testejä, määränneet vain salvoja ihottumaan. Olen myös käynyt homeopatialla, mutta se oli kallista ja alku turhaa, joten en halunnut edes jatkaa.
Onkohan muita samanlaisia, kuin minä?
Hiki allergia
6
3250
Vastaukset
- ast.
aika yksityseltä ihot.lääkäriltä ja pyydä lähete testeihin!
- koko ikäni
Olet atoopikko, hiestä tulee kutiavia ihottuma läiskiä, eli pitää käydä pesulla useammin, kerta päivässä ei aina riitä ja rasvata heti kostea iho, mieluummin herkälle iholle tarkoitettuja. Rannekelloa enkä sormuksia ole pitänyt vuosiin, kun tulee heti pikkurakkuloita. Allergioita on sitten ajan myötä tullut (osasta anafylaksiaa) ja nyt sitten astma.
- koko ikäni
Sibicorttia (kirjoitinkohan oikein) kannattaa käyttää jos iho menee rikki.
- lääkettälääkettä
koko ikäni kirjoitti:
Sibicorttia (kirjoitinkohan oikein) kannattaa käyttää jos iho menee rikki.
no, eikös sitä ole sanottu usein, ettei kortisonia saa rikknäiselle iholle laittaa. iho ei parane, vaan pysyy auki.
- koko ikäni
lääkettälääkettä kirjoitti:
no, eikös sitä ole sanottu usein, ettei kortisonia saa rikknäiselle iholle laittaa. iho ei parane, vaan pysyy auki.
Mutta sibicorttia saa laittaa nimenomaan rikkonaiselle, muita tuotteita en tiedä saako käyttää. Olen sitä jopa lääkärin määräyksestä vauvallekin käyttänyt, terve nuoren miehen alku on nyt.
- Kaiken kokenut
Juu ainakin atoopikko tulee allergiseksi kaiken muun lisäksi, myös omalle hielleen.
Itse olen vähitellen pääsemässä eroon koko atopiasta. Se alkoi parantua kuin itsestään.
Kannattaa kokeilla aurinkoa (kohtuudella), pesu esim. sebamed tuotteilla, joissa on ihon oma ph, ja vaikka kuinka kutittaa niin kerta päivässä riittää suihkun suhteen. Ihoa rauhoittaa myös suolavesiliuos ja kortisoni voiteet. Kortisonivoiteiden käytössä kannattaa pitää järki päässä, pitempi käyttö= ohut iho.
Ja tärkein kaikista, mene lääkäriin hommaa allergia lääkket iho-oireisiin ja VAADI lähete erikoislääkärille.
Siellä varmasti otetaan kokeet ruoka-aineista, iho-keliakiasta ym. Koskaan ei tarvitse turhaan kärsiä, kun apua on kerran saatavilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324461Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252365Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene142357Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su512118- 321677
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321471Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731466- 661274
- 821231
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?401104