Tyhmä kysymys(?)

Tyhmä(kö?)

Saako hamsterille antaa ison jyrsijän täysravintoa (Freddy)? Meiltä kuoli kani ja nyt ollaan hankkimassa hamsteri ja kanilta jäi yli n.5 kiloa tota ruokaa. Saako sitä antaa hamsterille? Onko haittaa? Ruoka sisältää maissia, siemeniä, koivun(?) kuorta, vihanneksia (porkkanaa ja jotain vihreää), herkkutikkua ym.

Kiitos jo etukäteen jos joku viitsii vastata!

4

1269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hamsutin__

      Hei! Mitään haittaa ruoasta tuskin on. Mutta koska kyseessä on ollut kanille käytetty ruoka, jossa siis ei silloin pitäisi olla esim lihapellettejä tai mitään muuta eläinperäistä, kannattaa laittaa vaikka hamsteripellettiä kaveriksi ja sillä tavoin kuluttaa tuo 5kg kanilta jäänyttä ruokaa pois. :)

    • Jiihoh

      Joo, ihan näin muuten vaan sanon, että Freddy ei ole hyvälaatuista ruokaa ja kanille sopii paremmin pelletti, mutta ei siitä sen enempää.
      Voi sitä hamsterille sekoitta _laadukkaan_ hamsterille tarkoitetun seoksen seassa. Esim. Harry Hamster, Supa Hamster, Rodo Hamster Nature yms... Pelkästään en lähtisi syöttämään, kun se ei ole mitään parasta ruokaa noin yleisestikään ja ei ole edes hamstereille tarkoitettua.

      • jepu1111

        Jep, samaa mieltä kun ed. Jiihoh. Pelletit parhaita. Itse sulkisin pois kaikilta jyrsiöiltä kaupasta saatavat sekakuivaseokset. Pelletistä saa parhaimmat vitamiinit ja sitten muu ruokavalio monipuoliseksi. Kananmunaa, porkkanaa, jauhelihaa, kaurapuuroa, pähkinöitä.. mutta siis voit huoletta antaa kanin ruokaa hamsullesi.


    • Anonyymi

      minullakin on sitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe