Lift-iltoihin

kundee

Olen uskiskundi, mutta ihan selkeästi bisse. Tämä on ehkä kaikkien mielestä hulluin mahdollinen ajatus, mutta kerron sen kuitenkin: Vaikka olenkin bisse, en kyllä todellakaan pysty Raamatun valossa ajattelemaan sen olevan täysin okei. Lisäksi minua ei vain kertakaikkiaan houkuttele liberaalit ja "eläkää kaikki miten haluatte"-piirit. Kaipaan ihmisiä, jotka rukoilevat sydämestään, ovat innoissaan uskossa ja joilta kuitenkin löytyy rakkautta lähimmäisiä kohtaan.

Olen nyt ajatellut, että mä alan käymään Oulussa hellarien lift-illoissa - ja ensi perjantaina aloitan! Jos Jumalalla on jotain sanottavaa minulle, niin lähettäköön jonkun ihmisen siellä profetoimaan ja kertomaan, kuinka kaikkien asioiden tulisi olla. Tai jos ei - niin ehkä voisin saada edes jonkun läheisen ja ihanan uskovan kundin kaveriksi, jonka kanssa voisi hengata paljon, rukoilla yhdessä ja jota voisi oikeesti kuitenkin sydämestään rakastaa!

6

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukka P

      Tässä toinen vastaava, veli hyvä. Itse olen homo ja silloin tällöin käyn kans liftissä. Tai paremminkin käyn yleensä jälkikahveilla tapaamassa tuttuja. Uskossa oon ollu koht yheksän vuotta, kun Jeesus kutsui mut yläasteiässä ja oon pohtinu kans kovasti tätä seksuaalisuuskysymystä. Uskossaolo ja Jeesuksen kutsumana oleminen on kuitenkin sen verran merkittävä asia, etten voi vaan olan kohautuksella antaa asian olla, että ei se mitään.

      Sen verran vaan kysäsen, että ootko saanut kanssarukoilijoita tai muita ystäviä? Liftporukkahan on vähän sulkeutunutta, että sisään pääsee vain ponnistelemalla. Toivotan sulle Jumalan siunausta ja läsnäoloa sinun hengellisyyteesi. :)

      • Jukka P

        Yhteydenpitoon yllyttämättä sanon vielä, että jos jostain syystä tahtoisit puhua jostain privaatisti (kun nämä asiat tietysti on vähän semmosia), niin mun sähköpostiosote on [email protected]. Tää on siis vaan ehotus, eikä missään nimessä vaatimus. En halua tunkea toisten elämään väkisin.


    • Oulun läheltä.

      WOW. Olin juuri viettämässä juhannusta uskovassa seurassa ja rukoilin, että löytäisin jotain, joka vastaa kuvaustasi. Minkä ikäinen olet?

      • Jukka P

        Kohta 24 v. Oletan et oot mua nuorempi. Asustelen täällä Oulussa. Julkinen foorumi on vähän huono tämmösiä keskusteluja varten, mut jos laitat sähköpostias (mul ei oo mitään messenkereitä, maispeisseja, irccejä ja mitä kaikkia niitä onkaan), niin voin kertoa itestäni kyllä aika avoimesti. Facebookissa sentään oon kyllä. Sitä ilman ei ihminen tuu toimeen. Voit sitte halutessas käyä kattoon minkä näkönen oon, ehottaa nimimerkki "Älä oota liikoja. Petyt kuiteski."


      • M
        Jukka P kirjoitti:

        Kohta 24 v. Oletan et oot mua nuorempi. Asustelen täällä Oulussa. Julkinen foorumi on vähän huono tämmösiä keskusteluja varten, mut jos laitat sähköpostias (mul ei oo mitään messenkereitä, maispeisseja, irccejä ja mitä kaikkia niitä onkaan), niin voin kertoa itestäni kyllä aika avoimesti. Facebookissa sentään oon kyllä. Sitä ilman ei ihminen tuu toimeen. Voit sitte halutessas käyä kattoon minkä näkönen oon, ehottaa nimimerkki "Älä oota liikoja. Petyt kuiteski."

        Oon itse kohta 19 vuotta, että nuorempi juu, mutta et säkään mikään ikäloppu ole. :D Ja pakko sanoo, että puhutpas kunnioittavasti ulkonäöstäs. :D Mutta mikäs siinä, miksen ottas riskii käydä kattomassa kuvias! :)


    • M

      Hei Sinä alkuperäinen keskustelun aloittaja! (Ompa hienosti esitelty! :D) Miten Sinulla menee? Oletko vielä kekustelun tarpeessa? Minkä ikäinen olet?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      212
      2738
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      108
      1946
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1661
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1545
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1400
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      47
      1217
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      47
      1156
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      106
      1011
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      53
      923
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      895
    Aihe