Idätys

-poropeukalo-

Vähän ehkä myöhäistä alkaa tälle kesälle hyötykasveja idättelemään, mutta ajattelin silti kokeilla. Kerrostalossa siis yritän jotain laittaa tulemaan, sisällä ja eteläparvekkeella.
Aloittelija kun olen, etsin ahkerasti täältä internetin ihmeellisestä maailmasta kasvatusohjeita, joita löytyykin ihan kohtuullisesti. Idätyksestä olen oppinut sen verran, että multa täytyy pitää koko ajan kosteana, ja peittää purkki kelmulla joka on rei'itetty että ilma vaihtuu, ja pitää se kohtalaisen lämpimässä paikassa. Mutta siihen en ole löytänyt vastausta, pitääkö itämisen aikana kylvökset pitää valossa, varjossa vai kokonaan pimeässä? Vai onko sillä väliä? Entä onko lajikohtaisia eroja?
Suurkiitos jo etukäteen jos joku viitsii auttaa!

2

599

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastata, jos olisit pistäny listaa, että mitä olet päättänyt kasvattaa.

      Valossa itäminen tarkoittaa, että siementä ei peitetä ja siihen tulee kohdistua päivänvalo, ainakin sen aikaa kun sitä normaalisti taivaalta tulee (talvella joillain oikein erikoisilla lajeilla täytyy käyttää kasvilamppuja, mutta en ole niin ihmeellisiin kasveihin törmännyt hyötykasvipuolella).

      Varjossa itämisen käsitteen voit unohtaa heti. ei ole kuin joko tai :).

      Pimeässä itäminen tapahtuu, kun peität siemenet mullalla tai hienolla hiekalla. Muuten purkit voivat olla ihan siinä ikkunalaudalla tai jos on mahdollisuus, esim. kylppärin lattialla jos on lattialämmitys, niin sellasissa olosuhteissa (= alalämpö paraslämpö) itäminen on tosi nopeaa.

      Jokatapauksessa lämpö on itämisaikana se oleellisin. Joitain poikkeuksia toki tästäkin löytyy, esim. laventeli hyötyy n. 11 asteen lämpötilasta itämisvaiheessa, joskin onnistuu kyllä huoneenlämmössäkin.

      Itse en peitä purkkejani kelmulla, sillä mielestäni siementen homehtumisvaara on liian suuri. Sitä kosteutta on silloin vaikea kontroloida, mut jos viitsit, niin voithan kokeilla samaa siementä kahteen purkkiin, toiseen kelmu ja tioseen ei. Näin opit heti ekana kesänä, et mikä konsti on just sulle paras.

      Muistathan, että kaikilla on eri itämisajat. Persilja esimerkiksi on tooosi hidas itämään (sanotaankin, että sen täytyy mennä 7 kertaa helvettiin kysymään pirulta saako kasvaa =DD!), kun taas salaatit poksahtavat pinnalle parissa päivässä. Jotkut voivat näkyä pieninä vihreinä pisteinä jo seuraavana päivänä.

      En malta olla vielä kirjoittamatta, vaikka varmaan sen jo ootkin lukenu, että ennen aurinkoon, parvekkeelle, laittamista kasvit pitää totuttaa ultraviolettisäteisiin (= "palamisvaara") ja tuuleen (= stressitekijä). Kun taimet ovat tarpeeksi isoja, ulkoilutat niitä lempeässä päivänvalossa aamupäivällä tai iltapäivällä, joka kerta kauempaan. Älä lykkää niitä heti kuumimpaan aurinkoon. Tuuleen ne tottuvat kun alusta asti puhaltelet ja varoen koskettelet niitä ohimennen silloin tällöin.

      Hyvän harrastuksen olet valinnut ja onnistut varmasti.

      Ps. Ei ole mitenkään myöhäistä ns. tavislajeilla. Mulla on vielä tillitkin pussissa, kun en oo saanu kasvimaatani kuntoon talven jäljiltä =DD!

      • -poropeukalo-

        Kiitos valaisevasta vastauksestasi bohemia!
        Minitomaattia, ruohosipulia, rakuunaa ja timjamia on nyt mullan alla itämässä. Kovin lämmintä paikkaa mulla ei niille ole, tiskipöydällä nököttävät koska se lämpiää mukavasti silloin kun alla oleva tiskikone on päällä.
        Sitten kun (jos) versoja alkaa nousta, sijoituspaikalle asettaa lisähaastetta kaksi kissaa, jotka on ennenkin syöny kaikki mun viherkasvit! Eli pitäisi keksiä mihin he eivät pääse..
        Päivämäärät olen nyt laittanut ylös milloin olen kylväny minkäkin, ja aion pitää pientä päiväkirjaa kasvusta ja hoidosta että tiedän sit ens kesänä mitä olen tehny, oli se sitten väärän tai oikein!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1213
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      81
      1109
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1075
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      945
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      898
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      844
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      714
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      530
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      485
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      470
    17. 43
      467
    18. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      436
    19. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe