Idätys

-poropeukalo-

Vähän ehkä myöhäistä alkaa tälle kesälle hyötykasveja idättelemään, mutta ajattelin silti kokeilla. Kerrostalossa siis yritän jotain laittaa tulemaan, sisällä ja eteläparvekkeella.
Aloittelija kun olen, etsin ahkerasti täältä internetin ihmeellisestä maailmasta kasvatusohjeita, joita löytyykin ihan kohtuullisesti. Idätyksestä olen oppinut sen verran, että multa täytyy pitää koko ajan kosteana, ja peittää purkki kelmulla joka on rei'itetty että ilma vaihtuu, ja pitää se kohtalaisen lämpimässä paikassa. Mutta siihen en ole löytänyt vastausta, pitääkö itämisen aikana kylvökset pitää valossa, varjossa vai kokonaan pimeässä? Vai onko sillä väliä? Entä onko lajikohtaisia eroja?
Suurkiitos jo etukäteen jos joku viitsii auttaa!

2

598

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bohemia1

      vastata, jos olisit pistäny listaa, että mitä olet päättänyt kasvattaa.

      Valossa itäminen tarkoittaa, että siementä ei peitetä ja siihen tulee kohdistua päivänvalo, ainakin sen aikaa kun sitä normaalisti taivaalta tulee (talvella joillain oikein erikoisilla lajeilla täytyy käyttää kasvilamppuja, mutta en ole niin ihmeellisiin kasveihin törmännyt hyötykasvipuolella).

      Varjossa itämisen käsitteen voit unohtaa heti. ei ole kuin joko tai :).

      Pimeässä itäminen tapahtuu, kun peität siemenet mullalla tai hienolla hiekalla. Muuten purkit voivat olla ihan siinä ikkunalaudalla tai jos on mahdollisuus, esim. kylppärin lattialla jos on lattialämmitys, niin sellasissa olosuhteissa (= alalämpö paraslämpö) itäminen on tosi nopeaa.

      Jokatapauksessa lämpö on itämisaikana se oleellisin. Joitain poikkeuksia toki tästäkin löytyy, esim. laventeli hyötyy n. 11 asteen lämpötilasta itämisvaiheessa, joskin onnistuu kyllä huoneenlämmössäkin.

      Itse en peitä purkkejani kelmulla, sillä mielestäni siementen homehtumisvaara on liian suuri. Sitä kosteutta on silloin vaikea kontroloida, mut jos viitsit, niin voithan kokeilla samaa siementä kahteen purkkiin, toiseen kelmu ja tioseen ei. Näin opit heti ekana kesänä, et mikä konsti on just sulle paras.

      Muistathan, että kaikilla on eri itämisajat. Persilja esimerkiksi on tooosi hidas itämään (sanotaankin, että sen täytyy mennä 7 kertaa helvettiin kysymään pirulta saako kasvaa =DD!), kun taas salaatit poksahtavat pinnalle parissa päivässä. Jotkut voivat näkyä pieninä vihreinä pisteinä jo seuraavana päivänä.

      En malta olla vielä kirjoittamatta, vaikka varmaan sen jo ootkin lukenu, että ennen aurinkoon, parvekkeelle, laittamista kasvit pitää totuttaa ultraviolettisäteisiin (= "palamisvaara") ja tuuleen (= stressitekijä). Kun taimet ovat tarpeeksi isoja, ulkoilutat niitä lempeässä päivänvalossa aamupäivällä tai iltapäivällä, joka kerta kauempaan. Älä lykkää niitä heti kuumimpaan aurinkoon. Tuuleen ne tottuvat kun alusta asti puhaltelet ja varoen koskettelet niitä ohimennen silloin tällöin.

      Hyvän harrastuksen olet valinnut ja onnistut varmasti.

      Ps. Ei ole mitenkään myöhäistä ns. tavislajeilla. Mulla on vielä tillitkin pussissa, kun en oo saanu kasvimaatani kuntoon talven jäljiltä =DD!

      • -poropeukalo-

        Kiitos valaisevasta vastauksestasi bohemia!
        Minitomaattia, ruohosipulia, rakuunaa ja timjamia on nyt mullan alla itämässä. Kovin lämmintä paikkaa mulla ei niille ole, tiskipöydällä nököttävät koska se lämpiää mukavasti silloin kun alla oleva tiskikone on päällä.
        Sitten kun (jos) versoja alkaa nousta, sijoituspaikalle asettaa lisähaastetta kaksi kissaa, jotka on ennenkin syöny kaikki mun viherkasvit! Eli pitäisi keksiä mihin he eivät pääse..
        Päivämäärät olen nyt laittanut ylös milloin olen kylväny minkäkin, ja aion pitää pientä päiväkirjaa kasvusta ja hoidosta että tiedän sit ens kesänä mitä olen tehny, oli se sitten väärän tai oikein!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1135
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      728
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      225
      688
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      587
    Aihe