Varmaan tyhmä kysymys, mutta kysyn silti. Siinä kohtaa kun ulosottovirasto alkaa viemään palkasta rahaa niin asiastahan menee työnantajalle tieto. Miten tuon kanssa menee, meneekö työnantajalle tarkempaa tietoja veloista tai kokonaisvelkamäärää? Vai meneekö sinne vain tieto että palkasts ruvetaan nyt ulosmittaamaan x määrä kuukaudessa? Miten hankala on ulosottoviraston kanssa sopia asiat niin, että jos maksaisi itse sinne tuota velkaa? Olen kuullut että sellainenkin olisi mahdollista. Pitääkö paikkansa?
kysymys ulosotosta.
tomppa...
3490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja useimmiten sopiminen onnistuu mutta siitä on pidettävä sittentiukasti kiinni. Ja jos ei onnistu niin uo laittaa duunisi PALKANLASKENTAAN ilmoituksen että sen ja sen verran pitää tilittää ulosoton tilille, mitään muuta tietoa siellä ei ole esim mistä velka on jne jne..
maksukielto menee työnantajalle ja samaan aikaan saat myös itsellesi tiedoksi asian.
Sopiminen onnistuu, itse sovin 26te velkaan 750€/kk maksun. Aina vain pitää muistaa maksaa homma, ja jos näyttää ettei pysty maksamaan niin ilmoittaa asian. Itse toimin noin kun tuli veromätkyt ja joustoa löyty. Eli ei muuta kun otat yhteyttä heti ja sovit asiasi niin työnantaja ei tiedä hommasta mitään.