Lumi kävi talvella niin korkealla, että ihanat jänikset söivät viime kesänä istuttamastani Pirjasta kaikki oksat (oli siis vasta nuori puu, jossa muutamia oksia). Nyt maassa törröttää vain siisti runko, oksat siis syöty siitä ensimmäisestä haarautumiskohdasta alkaen. MIetinkin tässä jättäisinkö vielä terveen näköisen rangan paikalleen kasvamaan, josko jaksaisi vielä uudet oksat pukata`? Tai uskaltaisiko siirtää näkyvältä paikalta tontin perälle miettimään kasvuhalujaan? Vai täytyykö niellä tappio ja tuhota puu? Kokemuksia?
Jäniksen syömä Pirja
5
552
Vastaukset
- Puutarhurin vinkki
Jos pupunen ei ole syönyt runkoa ympäriinsä, niin kyllä puu uudet oksat kasvattaa. Otat vain niistä jonkun päälatvaksi ja sidot se johtajaksi.
- omppupupu
Meillä puput söivät kaksi suht nuorta omppupuuta. Juuri olivat tehneet ekan omenansa edellisenä syksynä. Puut piti katkaista syödystä kohdasta ja pari vuotta näytti ettei niistä tuu yhtään mitään. Sitten alkoivat kasvattamaan uusia oksia ja viimekeväänä oli toisessa jo pari kukkaakin, toinen ei kukkinut. Tänä keväänä toinen oli täynnä ihania kukkasia ja toisessakin oli muutama kukka. eli jännityksellä odottelemme saisimmeko vihdoinkin omia omenia...
- kjrp1qå
iloisesti vihreitä lehtiä ja oksan tynkääkin, joten hengissä selvisi. Puutarhalla neuvoivat leikkaamaan tynkää sen verran, että terve pinta tulee esille ja näin tein. Nyt vain mietin, että mitäs nyt teen, kun joka silmun kohdalta pukkaa lehteä ja pientä oksaa, annanko kasvaa vai pitääkö jossain vaiheessa (ja missä vaiheessa) alkaa ottamaan niistä osa pois ja antaa toisten kasvaa????
- Klips!
Juurten hengissä pysyminenhän on myös lehtioksien varassa. Lehtien tekemä ravinto siirtyy kuorta pitkin juuriin. Minä (maallikko) antaisin tässä toipumisvaiheessa olla leikkaamatta juurten elinvoiman ylläpitämiseksi. Ehtiihän sen leikkaamisen tehdä myöhemminkin, vaikka vuoden päästä.
Kun esim pensasaita leikataan alas, samaa periaatetta toteutetaan: ei leikkaamista ensimmäisenä vuonna. - Kärsivällisyyttä!
Pari vuotta kasvurauha, sitten napsit heikot oksat pois ja pitkien oksien päitä voi vähän typistää. Tulee varmaan hieno puu, yleensä ne nokkiinsa saaneet selviytyjät on kaikkein parhaita:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287726Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t176491Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736331Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195305Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190