Tervehdys!
Tiedän että mielipiteitä on monia ja haluaisinkin niitä nyt saada ja ehdottomasti myös PERUSTELUJA mielipiteille.
Eli kertokaa viisaat ja kokeneet laihduttajalle sopivimmat
5 lämmintä,edullisinta ja helpointa ateriaa.
Kun olen kuullut että riisi,pasta ja peruna pitäisi poistaa ruokavaliosta,niin millä niitä korvataan?
Eli yksinkertaisia,helposti valmistettavia,ja edullisia lämpimiä aterioita kiitos!!=)
Lämmintä kevään odotusta ja tsemppiä laihduttajille!
Tiedän että mielipiteitä on monia ja haluaisinkin niitä nyt saada ja ehdottomasti myös PERUSTELUJA mielipiteille.
Eli kertokaa viisaat ja kokeneet laihduttajalle sopivimmat
5 lämmintä,edullisinta ja helpointa ateriaa.
Kun olen kuullut että riisi,pasta ja peruna pitäisi poistaa ruokavaliosta,niin millä niitä korvataan?
Eli yksinkertaisia,helposti valmistettavia,ja edullisia lämpimiä aterioita kiitos!!=)
Lämmintä kevään odotusta ja tsemppiä laihduttajille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Kun olen kuullut että riisi,pasta ja peruna pitäisi poistaa ruokavaliosta,niin millä niitä korvataan?"
No, ei "tavallisen" laihduttajan tarvitse em. ruoka-aineita ruokavaliostaan kokonaan poistaa, mutta niiden määrää on hyvä rajoittaa. (Ja riisi ja pasta kannattaa korvata niillä tummilla versioillaan.)
Sen sijaan fitness- tai body builder-kuntoon haluavien normaaliin ruokavalioon ne eivät kuulu.
Tämä on lihavuuspalsta. Täällä siis pullukat kertovat kokemuksiaan läskinä olemisesta. Laihdutuspalsta on toisaalla.
Kasvissosekeitto soijarouheella:
*Sulatetaan kaupan kasvissosekeitto (tai soseutaan itse keitettyjä vihanneksia) ja sekoitetaan joukoon desi rasvatonta soijarouhetta. Jos tulee liian paksua niin listään vettä, itse tykkään paksusta sopasta.
Samalla systeemillä saa myös hernekeitosta hieman terveellisemmän kun ostaa lihattoman hernarin ja laittaa sen joukoon soijarouheen.
Uunikala:
*Vuokaan sipuli ja esim. kasvissuikaleita, myös tomaattia voi laittaa. Päälle kala, jonka pintaan ripotellaan suolaa ja pippuria ja sitruunaa. Päälle tomaattimurskaa (valmiiksi maustetut on hyvä) tai 7% ruokakermasta, pinaatista ja mausteista (yrtit, pippuri, valkosipuli) sekoittettu kastike. Pinnalle ripaus juustoraastetta (kannattaa raastaa juustonkannikat pakastimeen niin on aina valmista raastetta). Uunissa, 225-250 astetta, 45 min.
Tonnikalavokki:
Kuumennetaan pannulla pussillinen wok-vihanneksia. Maustetaan sitruunamehulla, chilikastikkeella, soijakastikkeella, currytahnalla tai itämaisilla maustesekoituksilla. Lisätään tonnikala (ja katkarapuja). Kalan voi vaihtaa keitettyhin soijasuikaleisiin (mutta silloin saa maustaa enemmän) tai paistettuu lihaan, kanaan...
Halutessaan wokin voi suurustaa lorauksella 7% ruokakermaa tai ruokalusikallisella perunajauhoa sekoitettuna vesitilkkaan.
Kukkakaali-kesäkurpitsa curry ja soijaleikkeitä:
tilkka öljyä
2-3 kynttä valkosipulia
1-3 rkl raastettua inkivääriä tai inkiväärijauhetta
1 rkl intialaista mausteseosta
Chiliä, tuoretta, jauhetta tai kastiketta
1 sipuli
1 kukkakaali
1/2 kesäkurpitsaa
2 dl soijaleikkeitä tai pyryköitä kasvisliemessä keittettynä
1 dl flora creme (7%) ruokakermaseosta
Haudutetaan pannulla mausteita rasvatilkassa miedolla lämmöllä. Kun mausteista alkaa irota tuoksua lisätään sipuli ja kukkakaali (lämpöä voi nostaa hieman). Kun kasvikset ovat kuullottuneet lisätään kesäkurpitsa. Annetaan hautua kannen alla kunnes kukkakaali on pehmennyt. Lisätään keitetyt ja siivilöidyt soijaleikkeet. Lisätään ruokakerma ja annetaan kiehahtaa kevyesti.
Annoksesta riittää ainakin kahdelle.
Koko satsin ravintosisältö:
kcal 547 prot 58 rasva 26 hiilih 34 kuitu 12
Tässähän näitä :)
Lisää esim. verkkoklinikalta:
http://www.verkkoklinikka.fi/recipes/index.html
Pastan tms. korvaan keitetyllä kukka- tai parsakaalilla, jonka voi myös soseuttaa muusiksi. Parsakaali on tosi hyvää esim. jauheliha-tomaattikastikkeen kanssa (vähärasvaista jauhelihaa, porkkanaa [tai esim. tex-mex-vihannessekoitusta, nam], sipulia, v-sipulia, tomaattimurskaa tai pyrettä) tai pippurin ja tonnikalan kanssa.