Pitäisi alkaa suunnitella ensi kesän purjehduksia.
Nettitietojen mukaan Hiittisten pohjoispäässä on Stora Krokö -niminen luonnonsatama. Toisen tiedon mukaan samalla alueella on Teijon Venekerhon yksityinen laituri, jonne lupa on vain seuran jäsenillä.
Onko tietoa, voiko Stora Krokohön rantautua/ankkuroitua, kun pitää riittävän etäisyyden tähän yksityiseen laituriin?
Stora Krokö
6
3246
Vastaukset
- mainsaill
siellä on aivan jumalattomasti hyttysiä.älä mene sinne.eikä teijon laituriin saa meenä mutta muuten lahdella voi olla.lähellä kuitenkin muita parempia vaihtoehtoja.
- voi,
lahden itäranta on asumaton ja monessa kohdassa saa keulan hyvin rantaan / kallioon. Noin 200m rannasta on metsässä 152mm rannikkotykki. Aurinko paistaa tälle rannalle iltaan asti, joten mahdollinen hyttysongelma vasta sen jälkeen.
siinä ole se Lilla Krokön lahti, mihin osuu vain ylätuuli, tosin hyttysiä sielläkin, vapaata ankkuri paikkaa. Nähtävyytenä tykki.
- Sivumyötäistä
Kiitos vastauksista, tätä Lilla Krokön lahtea juuri tarkoitin.
Jeesaatko Mainsaill vielä ja kerrot muut varteenotettavat vaihtoehdot. Tulemme Hangosta päin ja jatkamme Rosalan kautta länteen. - 25
Sivumyötäistä kirjoitti:
Kiitos vastauksista, tätä Lilla Krokön lahtea juuri tarkoitin.
Jeesaatko Mainsaill vielä ja kerrot muut varteenotettavat vaihtoehdot. Tulemme Hangosta päin ja jatkamme Rosalan kautta länteen.Turun partiolaisten satamakirjat ovat ihan käsittämättömän hyvä investointi. Reittejä ei tarvitse lyödä lukkoon etukäteen kun voi valita kelien mukaan parhaan sataman/luonnonsataman paikan päältä tarpeeseen. Suosittelen.
- Sivumyötäistä
25 kirjoitti:
Turun partiolaisten satamakirjat ovat ihan käsittämättömän hyvä investointi. Reittejä ei tarvitse lyödä lukkoon etukäteen kun voi valita kelien mukaan parhaan sataman/luonnonsataman paikan päältä tarpeeseen. Suosittelen.
Kiitoksia vastauksista,
Ei tullut mainsaililta tietoa vaihtoehdoista, joten niitä ei kaiketi sittenkään ollut kuin Hiittisten satama. Viikon päästä lähdetään ja Krokööseen mennään ja sieltä sitten länteen Ahvenanmaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site826025Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794860Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524422SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574182SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost63522Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi912561SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352409Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat472139