Hankin tuollaisen otsikon mukaisen pikkupokkarin, joskaan en löydä kameran valikoista moodia kortin formatointia varten.
Laitteen PDF - manuaalissa neuvotaan formatoimaan kortti kamerassa, vaan ei mainita mistä se moodi löytyy ( liian yksinkertaista ? ). Neuvon reunassa on pieni logo, lienee formatointi-sellaisen, vaan en onnistu sitä löytämään.
Kiitos vinkeistä
Laitteen PDF - manuaalissa neuvotaan formatoimaan kortti kamerassa, vaan ei mainita mistä se moodi löytyy ( liian yksinkertaista ? ). Neuvon reunassa on pieni logo, lienee formatointi-sellaisen, vaan en onnistu sitä löytämään.
Kiitos vinkeistä
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juuri tuota kameraa en tunne mutta kokemusta on parista muusta Panan värkistä, FZ50 ja FZ38. Niissä se formatointi löytyy menu valikosta kun kuvaus/katselu kytkin on katseluasennossa. Uskon logiikan olevan samansorttinen saman firman kameroissa. Siellä on käytännössä pari menu valikkoa toinen kuvaukseen ja toinen katseluun/kortin käsittelyyn.
Jos ei onnistu niin myyjä varmasti kertoo.
Lukemani mukaan Pansoniceissa on varsin samanlaiset valikot edelleenkin, eli yhteen hyvin tutustunut löytää "reittinsä" helposti merkin toiissakin malleissa.
Tuon katseluvalikon takaakaan en ole onnistunt formatointia löytämään, hyvin on jemmattu tai sitten se on "liian helppo" ja ei siksi löydy.
Katselumoodin valikossa on neljä ala-aluetta omine listoineen ( käännän toisesta kielestä ):
1) Luku-moodi : Normaali katselu / diaporama / video / matka-katselu / katselu kategorian mukaan
2) Luku : kalenteri / otsikon luonti / video ryhmä / postimerkki / koon mokkaus
3) Matka (laukku) : Matkan pvm / paikka ( harmaana ei aktiivi, miksi ?) maailman aika
4 ) Työkalu ( jossa loogisesti voisi olettaa formatoinnin olevan ) : Kello / ääni ( bip) / volyymi / LCD mode / näytön koko
Vastaava tilanne kuvausvalikon suhteen, ei löydy formatointia. Laitteessa on tosin paljon muutakin, kuten useampi zoomimoodi joita en vielä ole löytänyt.
Ps. Nuo nykyiset eri laitteiden PDF - manuaalit ovat melko epämielyttävää kulujen siirtoa asiakkaille. Mikäli haluaa mukavasti manuaalia lukea ja otta käsille eri tilanteissa, niin se tulisi printata, ZX3:llakin se on 188 sivua ja jos kopiofirmassa maksaa vaikkapa 8 centtiä sivu, niin se on noin 15 eemeliä lisälaskua halutesaan koko pumaskan kopioda.
noissa käyttämissäni Panoissa fz50 ja fz38 se löytyy sieltä mainitsemastani menusta. Aattelin heidän toistavan itseään.
Eli latasin netistä ko. kameran ohjeet ja ajankulukseni niitä selasin. Asetusvalikosta ( avaimen kuva - viisi eri "sivua" ko. kohdassa.) pitäisi löytyä seuraavat kohdat:
-Kellon asetus, merkkiääni, äänenvoimakkuus, LCD-näyttö, kuvakekoko, näytöntiedot, histogrammi, kuvausalue, ECO( säästötila ), esikatselu, kuvanumerot, asetusnollaus, USB-tila, videojärj., Tv-kuvasuhde, HDMI-tila, Viera Link (kaukosäädin), versionäyttö, ALUSTA, kieli, demotila. Eli käyttöojeen sivunumero on 30, koko asetus valikon toiminta on kerrottu sivuilla 25-30. Tuli myös sellainen seikka mieleen, että kannattaa tarkistaa onko kortti lukittu jolloin alustus ei onnistu ko. kortille - Ei kameralla eikä tietokoneella.
Toivottavasti on hyötyä näistä neuvoista.
Bingo ja kiitos ! Kuten tuolla ylempänä sanoinkin, niin se formatointimoodin löytyminen on ilmeisesti "liian yksinkertainen" juttu ja siksi ei löydy ;)
Olin jo oikeassa avain - / työkaluvalikossa, vaan en hiffannut klikkailla aina vaan alemmaksi, jotta pääsisi sen valikon seuraaville sivuille ( ne mainitsemasi viisi ), joiden luku on näkyvissä näytön ylälaidassa.
Homma ok, thanks !
Ps. Se kortin blokkauksen tarkistus on aina hyvä tehdä. Tosin tuo kortti SDHC SanDisk Extreme III on ollut jo tehtaalla alustettu, sillä tein sillä muutamia koekuvia ( ei sisäiseen muistiin ). Kuitenkin suositellaan aina tekemään kortin alustus kameralla, kuten tuossa pokkarin manuaalisakin ja siksi alustan sen ennen kun enempi kuvailen.