seksihaluttomuus ja avioliitto

onko muilla kadonneet seksihalut lääkityksen myötä? meillä on ollut koko 7 vuoden yhteiselon aikana viriili seksielämä ja nyt lääkitys on vienyt halut tyystin. mies sanoo ymmätävänsä ja psyykkisen mielenterveyteni olevan hänelle tärkeämpää. meillä 2 pientä lasta ja onnellisia ollaan. itseäni tämä haluttomuus kuitenkin rassaa. miten muut parisuhteessa elävät ovat asiaan suhtautuneet?
6379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

eikö kellään kokemuksia?

Äänestä

oon vuoden syönyt paniikkiin lääkettä ja kun annostus nostettiin viime syksyllä niin halut katosi, nykyään ei tee mieli ollenkaan, ja meil on aika tuore suhde, syksyllä tulee vasta vuosi, mut mies ymmärtää kyl ja mun olis tarkoitus lopettaa lääkitys syksyllä, toivottavasti halut palaa ku oon lukenu et voi jäädä pysyväksikin :/ Harmittaa tosi paljon kyl...Eikä sitä nyt väkisin viitti..

Äänestä
  • aina vaihtaa!

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    aina vaihtaa!

    käsittääkseni kaikki lääkkeet aiheuttaa tota haluttomuutta ja ei tuosta ollu muita sivuvaikutuksia niin en viitti nyt tässä vaiheessa enää vaihtaa kun syksyllä olis tarkoitus lopettaa.

    Äänestä

Täällä myös yksi jolla sama ongelma,eli halut hiipuneet.Aiemmin käytin cipralexiä ja cipramiliä 3v.Nyt syön venlafaxiinia 150mg mutta se ei tunnu oikein hyvältä minulle ja olenkin menossa psykalle uuden reseptin toivossa.Onko olemassa lääkettä joka ei veisi haluja kokonaan ja ei myöskään lihottaisi niin paljon?

Äänestä

On kokemusta ja itseäni rassasi (olen nainen) erittäin paljon, kun normaalisti olen aktiivinen. Mies yritti vakuutella, että ei haittaa, mutta itse lopulta lopetin koko suhteen, kun en kestänyt enää. =/ On uskomaton tunne, kun muistaa kuinka hyvää seksi parhaimmillaan on, mutta lääkkeet tuhoavat libidon täydellisesti. Vaikka kuinka yrittää löytää sen kipinän, niin aivoissa joku lohko on täysin jumissa. Erittäin ilkeä tunne :(

Ja halut tosiaan palasivat vasta yli puolen vuoden jälkeen lääkkeen lopettamisesta. (monilla tuntuu palaavan jo parin päivän jälkeen ja on myös harvinaisia poikkeuksia, että halut ovat jääneet kokonaan kadoksiin) Olen syönyt lääkkeinä, cipralexiä, sepramia, venlavaksiinia ja kaikissa ihan sama efekti. Halut lähtevät viikossa täydellisesti ja tulevat takaisin monien kuukausien jälkeen lopettamisesta. Kokeilin myös aurorixia, mutta aiheutti erittäin pahan unettomuuden ja masennuksen. (on lääke, jonka ei pitäisi viedä haluja ja eipä se vienytkään)

Nyt kokeilussa valdoxan ja anksilon, mutta ei tunnu auttavan oikein :/

Hyvin todennäköistä on, että jos vaihdat lääkettä toiseen ssri-lääkkeeseen lopputulos on sama.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


???? kirjoitti:

onko muilla kadonneet seksihalut lääkityksen myötä? meillä on ollut koko 7 vuoden yhteiselon aikana viriili seksielämä ja nyt lääkitys on vienyt halut tyystin. mies sanoo ymmätävänsä ja psyykkisen mielenterveyteni olevan hänelle tärkeämpää. meillä 2 pientä lasta ja onnellisia ollaan. itseäni tämä haluttomuus kuitenkin rassaa. miten muut parisuhteessa elävät ovat asiaan suhtautuneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu