Lansi-Turunmaan

jätteet!?

Turun Seudun Jätehuolto-osakeyhtiö kaappasi Klara:n hoitaman jätehuollon Länsi-Turunmaan kaupungissa. Nyt TSJ lähettää pikku ulkoluodon mökkiläiselle laskun, jossa kerrotaan kompostointimaksu. Lasku itse tehdystä kompostoinnista on liki 120 euroa vuodessa. Kuitenkaan TSJ Oy:llä ei ole järjellisen matkan päässä yhtäkään jätepistettä, joka olisi käytettävissä. Kaikki luodolla syntyneet kompostointi- tai polttokelvottomat jätteet (saunaolutpurkit ja makkarapaketit) kuljetetaan purjeveneellä talviasunnnon jätesäiliöön. Kesäasuntoa käytetään maksimissaan puolitoista viikkoa vuodessa.

Lasku on kohtuuton, ei perustu mihinkään palveluun tai toimintaan, josta se voisi syntyä. Laskun suuruutta ei ole perusteltu millään. Minulla ei ole sopimusta TSJ:n kanssa jätteenkuljetuksesta.

Jos Itellan kautta pojalleni kerran vuodessa lähettämäni kirjeen muutaman sentin maksu on todettu kohtuuttomaksi, lienee yllämainittu "jätemaksukin" kohtuuton? Huomautukseeni ei ole mitenkään vastattu.

1

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksaa mielestään

      turhasta, aika moni on tehnyt mitä on voinut ja järjestänyt asiansa
      siten ettei maksu ole "turhaa".
      Juuri siksi metsät ja levähdysalueet ovat täynnä roinaa.

      Jos ihmisen oikeustajua joku loukkaa pahasti, hän katsoo myös
      omien "omankäden"oikeuksiensa kasvaneen.

      Joskus tuntuu, ettei tämän maan johtoportaissa tajuta tätä
      peruspsykologian totuutta ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe