Sonera Mokkuran ostajat Lukekaa Tietokonelehti

Miettikää tosiaan

http://www.tietokone.fi/uutiset/testissa_nopeimmat_mokkulat

sivu 48,
siellä käy hyvin ilmi Sonera tikun ruuhkaisuus ja hitaus,
juuri noin se on, aamulla hieman toimii, ei enää päivällä,
eikä illalla.
Ja tikku on samassa paikassa hyvällä 3G alueella, kuin viime keväänäkin,
silloin oli kiinteää 1 Mt nopeampi aina.

Suu on vain että linjat ovat ruuhkaiset.
-------------
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8896197

tuossa joku neuvoi nettiradiota, sitä ei ole mitään hyötyä, se on koettu.
Mutta kun on jokin ohjelma, joka lähettää "PINGIÄ" se auttaa hieman, kun niitä 20-30 pitää jatkuvasti auki,
tosin ei sekään katkeamisia auta, eikä syitä kun liike kaistalla on 1-3 Kbit/s eikä mikään aukea.
.

7

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroja on.
    • KYLLÄ VOI KESTÄÄ

      Juu kokemusta tosta tikusta kanssa... Mutsi tilas itseleen kuopion maaseudulle ja kartan mukaan 3g alue mutta ei löydä kuin 2g verkon....Tosin saunalahti ja dna toimivat siellä...heh

      No aateltiin sitten että vaihdetaan mokkuloita, jätin oman saunalahden sinne ja otin soneran tampereelle missä 3g alue kun ihan keskustan lähellä asun. Nopeus pitäis olla se mainostettu "maksimi" mikä on käytännössä kuitenkin 0,3 Mbs ja pätkii perhanasti, eli ihan turha.

      Soitin soneralle ja ne huomas että nopeus oli rajoitettu jostakin syystä puoleen megaan ja korjasivat sen. Nyt nopeus pitäis olla se maksimi mutta silti hyvin harvoin ruuhkista johtuen pääsee edes megaan.

      Kaiken lisäksi laittoivat jonkun tehoplus maksun vaikka en EDES TILANNUT semmoista.

      Nyt sit vaihdoin takaisin saunalahteen ja hyvin pelaa...aina se 1 MBS vaikka maksaakin enemmän.

      IHMETTELEN miten he kehtaavat mainostaa mokkulaansa ja vielä EI VOI KESTÄÄ sanoilla...ilmeisesti se mainoksen mies on tilanteessa soneran mokkulan hankittuaan ja kiroaa sen hitautta :)

      HUIJAUSTA prkl!! Miten noin tunnettu ja iso firma voi myydä paskaa ja miksi siihen ei puututa kun kaikki valittaa asiasta, joku ryhmäkanne pitäis saada aikaiseksi...Onhan toi halpa 16,90 euroo kk mutta kallis kun oikea nopeus 0,3 MBS ja pätkii.. VITUN SONERA!!

      ELI ÄLKÄÄ IHMEESSÄ TILATKO SONERAN MOKKULAA UUDET UHRIT!!!!!!!

      • qnf

        En voi muuta sanoa kuin, että olen samaa mieltä. Aivan käsittämätöntä kusetusta. Sitä ei ikinä uskoisi, että tuollainen toiminta menee läpi ja vielä niin kauan aikaa, mutta niin se vain on. Oma pakkoasiakkuus alkaa pikkuhiljaa lähestyä loppuaan ja siihen loppuun allekirjoittaneen ja Soneran asiakassuhde ikuisiksi ajoiksi.


      • Kyllä harmittaa

        Kiitos varoituksesta, mutta tuli vaan liian myöhään, kerkesin jos hankkia tämän edullisen mutta toimimattoman tikun. Saas nähä saanko tämän kommenttini maailmalle, kerran jo yritin, mutta eihän se tientenkään minnekkään lähtenyt, junnasi vaan paikallaan niinku kaikki muukin tän tikun kanssa.


      • Kyllä harmittaa

        Piti vielä kysyä, että saitko sen 24 kk:n sopimuksen irtisanottu kun kerroit, että vaihdoit Saunalahteen?


      • Hankin elokuussa 2008 Soneran mokkulan ja olen todella pettynyt. Asun kyllä 3g-aluella, mutta yhteys on todella hidas. Harvoin toimii hyvin.

        Viikko sitten hain R-Kioskista Saunalahden Prepaid mobiililaajakaistan, joka toimii huomattavasti paremmin kuin Sonera. Harmi että Soneran sopimusta on vielä jäljellä yli kaksi kuukautta.


      • ubuntufan kirjoitti:

        Hankin elokuussa 2008 Soneran mokkulan ja olen todella pettynyt. Asun kyllä 3g-aluella, mutta yhteys on todella hidas. Harvoin toimii hyvin.

        Viikko sitten hain R-Kioskista Saunalahden Prepaid mobiililaajakaistan, joka toimii huomattavasti paremmin kuin Sonera. Harmi että Soneran sopimusta on vielä jäljellä yli kaksi kuukautta.

        tällä hetkellä Soneran mokkula, toimii ehkä 0,3mt vauhdilla, siis toimi, koska nyt ei enää tunnista mokkulaa. Pitää koittaa askarrella jotta tiedän ostaako uuden koneen vai vaan usb:n vai koko yhteyden. Perkele. Ja aluehan on Treen keskusta.

        Langattomat laajakaistat ei toimi niin pakko olla mokkula. Ne taas on perkeleen hitaita ja pätkii ja lakkaa toimimasta. Monasti olen melkein itkenyt sitä kuinka monta sataa tuntia elämästäni on valunut hukkaan näiden juttujen takia.

        Pahin on se avausmaksu 60e, mikä on kaunistellusti naamioitu 2v takuuksi. Se on todellisuudessa näin, että jos et sitoudu 2 vuodeksi joudut maksamaan heti käteen 60e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      6276
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      25
      3797
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      171
      2913
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      29
      2830
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1724
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1602
    7. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1583
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      148
      1561
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1298
    10. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      21
      1232
    Aihe