hei,
onko ns. "sellupuu" kuitupuuta, eli voiko pieniläpimittaista kuitupuuta kutsua sellupuuksi? tai onko näillä nimityksillä mitä eroa? kiitos vastauksista!
onko ns. "sellupuu" kuitupuuta, eli voiko pieniläpimittaista kuitupuuta kutsua sellupuuksi? tai onko näillä nimityksillä mitä eroa? kiitos vastauksista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitään eroa .
Kuitupuu on hyvä yleisnimi kaikelle sille puulle, jota teollisuus käyttää tavalla tai toisella paperin raaka-aineeksi.
Sellupuu on nimenomaan sellun valmistukseen käytetty puu. sen laatuvaatimukset ovat väljimmät. Toisaalta sellupuutahan se kuitupuu pääasiassa on ettei tosiaan tule mitään suurta epäselvyyttä, vaikka sanoisi, niiden olevan sama asia. Sellupuuksi kelpaavat kuusi, mänty, koivu ja haapa.
Hiomopuu, aiemmin sanottiin paperipuu, on laadultaan parempaa. siihen kelpaavat perinteisesti vain kuusi ja haapa, mutta nykyisin myös koivu. Mänty ei kelpaa hiomopuuksi. Koska hiomopuu menee jauhatuksen (hionnan) jälkeen kokonaan paperiin, niin siinä ei saa olla koroja, tummentumaa, eikä missään tapauksessa vähääkään lahoa. Puun pitää olla myös kohtuu suoraa, että se kuoriutuu hyvin rummussa.
vaari on ollut alan mies ja tietää.
Vanhan liiton mies ... enemmän tarvittaisiin nykypäivänä metsäalalla