Hei !
Halusin jännitystä elämään ja ostin Jaguarin Saksasta - malli XJ 40 S 4.0 -94. Jännitys alkoikin pian ostoksen jälkeen. Auto on muuten varsin ok, mutta Suomeen tulon jälkeen (ajettu 2000 km läpi Saksan ja Ruotsin ilman ongelmia)alkoi pieni ongelma. Kun moottori on kylmä moottori ei ota kierroksia eikä käy tyhjäkäyntiä. 5 min ajon jälkeen vika poistuu ja kissa kehrää kivasti. Jos joku tietää syyn niin olisin hyvin kiitollinen neuvoista.
T:Vastatuuleen
XJ 40 tyhjäkäynti kylmänä
8
2019
Vastaukset
- Rahikainen
Sama juttu -89 suomiautossakin. Kylmänä käynnistettäessä käynti epätasaista. Huollossa saavat aina kuntoon säätämällä, mutta vika palaa aina. Kerralla käynnistyy, mutta saattaa sammua kerran ennen kuin pääsee liikkeelle.
- Vastatuuli
Hei !
Koska auto on vasta tullut niin annatteko vinkkejä missä huoltaa ? - tekisin niin sanotun perushuollon jarrupalat
T:Vastatuuli - Test Driver
Vastatuuli kirjoitti:
Hei !
Koska auto on vasta tullut niin annatteko vinkkejä missä huoltaa ? - tekisin niin sanotun perushuollon jarrupalat
T:VastatuuliHuoltopaikkoja pk-seudulla:
- Karaasi
- Autosahko Ohra-Aho
Lahden likella Hollolassa:
- Laatuvaunu Oy
Turussa pain (Raisio):
- Triangle Motors
Muuten maahantuoja, hyva, mutta kallis...
Kaikki edella mainitut ovat hyvia ja luotettaviksi havaittuja. Jarkihintaisiakin.
Kandee lukea noita vanhoja kirjoitelmia, niissa puhutaan vioista, huolloista, hinnoista jne.
Ja liity kerhoon: www.kolumbus.fi/fjdc
- Blue Cat
Omassa kasiysissäni ilmeni aaltomaista tyhjäkäyntiä (joskus jopa sammuikin) kylmillä keleillä.
Putsasin ja voitelin kaikki moottorissa kiinni olevat anturien sähköliittimet, niin ongelma poistui.
Kriittisiä ovat lähinnä lämpötila-anturin ja tyhjäkäyntimoottorin piuhojen liittimet.
Tällaistahan se aika tuo mukanaan automerkistä riippumatta.- Vastatuuli
Hei !
Kiitos paljon - kokeilen konstia ! Ainakin ensikokemukset ajosta ovat "hulppeat"
- Vastatuuli
Jaguar - huolto tutki ongelman ja vika on moottorin ilmamassamittarissa. Osia tartee odotta noin 10 pv, mutta tulleepahan hoidettua kuntoon. Asennus ei oo vaikea joten siitä ei sen enempää.
T:Vastatuuli - Bensakorkki
Onko bensakorkissa teksti: NO VENTILATION, jos on, niin katso huoltokirjasta onko siellä varoitus, "Lopeta tankkaus, kun automaatti lopettaa bensantulon tankatessasi". Älä "lirkuttele etusormella" tankin täyttöputkea piripintaan, koska siitä aiheutuu tällaisia ongelmia. Tai; vaihda bensakorkki, jossa on ilmastointireikä.
- merijakesä
Paljonko mahtaa kevyellä kengällä jagge syödä.
Tekisi mieli hankkia.
Terveisin Hoo moilanen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2702679Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151621Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141509Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun161351Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3751351Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t251177Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist1851016Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.63962Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19916- 75853