Afgaani vinttikoirasta haaveileva

Afgaanin vintti koira fany

Minusta Afgaanit on aivan ihania koiria ne ovat niin näyttäviä ja upeita.Minkälainen luonne niillä on ,minkälaisiin oloihin ne sopeutuvat,voiko niitä pitää kerros talossa,tarvitseeko ne paljon liikuntaa,voiko niiden kanssa harrastaa mitään vai onko ne sellaisia ihania sohva koiria

4

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevätsipuli

      Afgaaneista yleensä todetaan, että ovat sisällä rauhallisia, ulkona aktiivisia. Oma sohvaperunani on ainakin tällainen. Ei ikinä pyydä vapaaehtoisesti ulos, mutta lähtee mukaani aina ilolla. Ja lenkki menee iloiten ja reippaasti kunnes käännytään kotia kohti.

      Luonteeltaan afgaani on usein pidättyväinen, mutta arka se ei saa olla. Yleensä ovat sellaisia, että rakastavat kiihkeästi "omia ihmisiään", mutta vieraille antavat armollisen hännänheilautuksen vasta pitkän tuttavuuden jälkeen. Afgaanista myös sanotaan, että sen kanssa pärjää hyvin, kun on aina hiukan sitä ovelampi.

      Minulla on afgaani kerrostalossa ja se toimii ihan hyvin. Oikeastaan en edes ymmärrä mitä se omakotitalo asiaan edes auttaisi, paremminhan tulevat usein ne kerrostalokoirat ulkoilutettua kun on "pakko" lähteä oikein kunnolla lenkille. Tassujen pesu on tietysti omassa talossa vaivattomampaa ja siistimpää.

      Afgaani ei varsinaisesti ole mikään "harrastuskoira" ei ainakaan perinteisessä mielessä. Mikäli afgaania haluaa kouluttaa esim. TOKO:on tai agilityyn, se onnistuu kyllä, mutta menetelminä kannattaa tuskin käyttää ihan perinteisiä konsteja. Afgaani kun ei tee mitään ihan vain muita miellyttääkseen. Kyllä afgaaneja kilpailee TOKO:ssa ja agilityssäkin. Yleisimmät harrastusmuodot ovat varmaan näyttely ja vinttikoirajuoksut maastossa tai radalla. Paras ja helpoin harrastus on mielestäni yhteinen ulkoilu! Ja tietysti turkin hoito, joka ei suinkaan aina ole kivaa. Siinä pitää varautua aika paljoon.

      Toivottavasti tästä oli jotain apua..

      • Afgaanin vintti koira fany

        Kiitos neuvosta ja vihjeistä,tunnen koiraa jonkun verran ystävälläni on se,minusta se on hurmaava.kiitos vielä


      • kevätsipuli
        Afgaanin vintti koira fany kirjoitti:

        Kiitos neuvosta ja vihjeistä,tunnen koiraa jonkun verran ystävälläni on se,minusta se on hurmaava.kiitos vielä

        Vinkiksi.. Suomen afgaaniliiton sivuilta saa vielä enemmän ja laajempaa tietoa afgaaneista! Varoituksen sanana, että siellä on ihania kuvia jotka eivät yhtään helpota afgaani-kuumetta! =D
        www.dlc.fi/sa-fa


      • Hippel
        kevätsipuli kirjoitti:

        Vinkiksi.. Suomen afgaaniliiton sivuilta saa vielä enemmän ja laajempaa tietoa afgaaneista! Varoituksen sanana, että siellä on ihania kuvia jotka eivät yhtään helpota afgaani-kuumetta! =D
        www.dlc.fi/sa-fa

        Meidän 1-vuotias afgaani on ainakin niin mukaavuudenhaluinen, että ei mitään rajaa. Omistaa parhaan paikan meidän sohvasta ja herättelee ihanalla kuonon pöykkimisellä aamupisulle.

        Meidän afgaani osaa pyytää kun haluaa ulos ja on oikein innokas juoksija. Tykkää kaikesta liikkuvasta, ottaa kaikenlaista tavaraa suuhunsa ja menee karkuun jne. En vaihtais mistään hinnasta muuhun, on niin ihanan kömpelökin - pää kopisee kun lujaa leikitään sisällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      181
      11592
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      79
      5655
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5232
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4312
    5. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      69
      4234
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4142
    7. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      33
      3998
    8. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      41
      3868
    9. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      77
      3655
    10. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      48
      3587
    Aihe