Kellään aiempaa kokemusta kyseisen auton etu iskarien/jousien vaihdosta? Eli onko normaalia että auto "nousee" joitakin senttejä uuden setin myötä vanhaan verrattuna, vai onko jotain kämmätty asennusvaiheessa?
Iskarit on motonetista ja merkkiä zx shock, jouset Lejsförs.
Ohjauskulmat myös muuttui täten ja nyt on niidenkin säätö sitten edessä vielä.. Keula tuntuu muutenkin aika "löysältä/huteralta" verrattuna vanhaan settiin, vaikka vanhat iskarit oli jo ihan mäsät.
Itse mietin että oisko jousilautasen yläpää voinu mennä hieman väärään asentoon ja siksi keula korkeemmalla, mutta toivottavasti täällä joku aiemmin kyseisen homman tehnyt osais tähänkin pulmaan vastailla :)
Kiitokset jo etukäteen!
Carina II -91
2
560
Vastaukset
- -
Itselläni vaihdettiin samaiset systeemit noin vuosi sitten. Kyseessä oli kylläkin kunnolliset sasch merkkiset iskarit. Tunne oli aivan päinvastainen, autosta tuli todella vakaa, ei enää huoju ja heilu..Ohjauskulmatkin pysyi täysin ennallaan..
Eli kannattanee mennä kertomaan ongelmasta paikkaan missä osat vaihdettiin, jotain on pielessä..- carinaristi
Noniin, nyt on etupää taas iskussaan.
Osat siis vaihdoin itse kaverin avustuksella. Selvisi nyt ainakin tämän rempan aikana, että motonetista ei välttämättä iskunvaimentimia kannata hakea. Eli ihan tiedoksi kaikille -91 carinan omistajille: Motonetin ZX Shock merkkiset iskarit ei käy kyseiseen autoon, koska nuo ovat pidemmät alkuperäisiin verrattuna ja keula jää liian korkealle ja on todella huono ajettava kyseisellä setillä. Ja toisekseen nämä iskarit oli todella "löysät" uusiksi, lähes yhtä paskat kuin loppuun ajetut vanhat..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949377Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki714873Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414541Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit592887Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 411364
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota481281Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641242