...joka olis menossa heinolan lukioon syksyllä?
onks tääl ketään...
lukioon menevä
8368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei ole ketään
Ei todellakaan ole, ei edes opettajia...
Mutta vain jos osaat jo latinaa ja keskiarvosi on yli 9
Helsingin normaalilyseo eli Norssi on Helsingin yliopiston käyttäytymis-
tieteelliseen tiedekuntaan kuuluva harjoittelukoulu, johon kuuluvat peruskoulun 7.-9. luokat sekä lukio.
Peruskoulussa on oppilaita n. 290 ja lukiossa n. 245. Aloituspaikkoja lukiossa on 80. Perusopetuksen oppilaat otetaan kouluun ensisijaisesti omalta oppilaaksiottoalueelta Etelä-Helsingistä, paitsi latinanluokalle, jolle pyritään soveltuvuuskokeella.
Norssin pitkä historia erityisesti klassisena kouluna näkyy vielä nykyäänkin muun muassa siitä, että Norssi on yksi harvoista suomalaisista kouluista, joissa voi opiskella latinaa peruskoulun 7. luokalta alkaen. Koulu käyttää myös latinankielistä mottoa "Non scholae sed vitae" ("ei koulua, vaan elämää varten").
Sinä voit työntää sen latinas sinne minne ei päivä paista!!!
Ammattikouluapinat täällä taas viisastelemassa! Ei ole mikään ihme, ettei paikkakunta kehity, kun alkuperäisiä Hönöläläisiä ei kiinosta opiskelu Itä-Hämeen rajojen ulkopuolella!
Muuta Heinolaan. Jokainen suhteellisen normaali ihminen, joka tänne muuttaa, parantaa kaupungin keskitasoa. Ei tätä paikkaa saa muuten kuntoon kuin vähitellen korvaamalla ääliöt normaaleilla ihmisillä. Muuttakaa siis tänne kaikki työtätekevät ja opiskelevat ja työtä tehneet eläkeläiset. Ympäristöltään Heinola on todella kaunis paikka, kunhan saadaan tuo haiseva tehdas siirrettyä pois asutusalueelta. Kauheaa joutua hengittämään haisevaa ilmaa läpi yön, varsinkin nyt helteellä.
Se on ne Heinolalaiset juntit mitkä haisee, ei mikään tehdas!!!
Vai että okein käyttäytymistieteelliseen kuuluva, ja heinolassa? Ei täsmää :) :) :)