Tyhmyys ja yliopisto

Saako yliopistossa olla avoimesti tyhmä vai pitääkö esittää älykköä? Millainen ilmapiiri eri yliopistoissa on? Onko kilpailua ja ns. paskantärkeilyä?
3530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yliopistoon saakka harvoin pääsee ns. syntymätyhmiä, sillä karsintaa opintoihin vielä nykyisinkin on. Osa on vain jostakin syystä ottanut tyhmän roolin. Koska yliopistossa riittää ihmisiä aivan joka lähtöön, niin sekin käy.

Valitettavasti joukkoon mahtuu myös wannabe-älyköitä ja paskantärkeilijöitä. Suurin osa on onneksi kuitenkin aivan tavallisia ihmisiä.

Äänestä
  • Voihan vitsi sillä yliopistossa on juuri näitä "vähemmän viisaita". Pidän todella vitsikkäänä ja tyhmyyden osoituksena jos yliopistossa opiskelun saa kestämään 5 vuotta. Homma on niin, että jos oikein opiskelee vakavissaan niin maisteri opinnot saa jo 3 vuodessa kasaan, alasta riippuen vähintään 4 vuoteen. Mitä sitten osaa niin ainakin lukea, mutta käytännön osaamista ei sitten ole. Tosin työvoittoiset opinahjot ovat sitten asia erikseen.

    Joten summa summarun, ei yliopistossa ole kuin erittäin harva ruudin keksijä ja loput on sitten näitä todellakin syntymätyhmiä jotka luulevat olevansa fiksuja vaikkei niin ole.

    Äänestä

Yliopistoon pääsemisessä on toki aina olemassa jonkinlainen raja, jonka ylittäminen vaatii tietyn perus älyllisyyden, mutta ei se mikään kova raja ole, ainakaan suurimmalla osalla koulutusaloista, joten mukaan mahtuu sitä viisasta ja vähemmänkin viisasta porukkaa.

Kun sitten ollaan päästy kouluun, niin hakeudutaan tietenkin siihen omanlaiseensa ryhmään, älyköt, bilettäjät, alisuoriutujat yms. kaikki omiinsa. Näiden "ryhmien" rajat eivät ole kuitenkaan kovin selviä, eivätkä ne ole niin tiiviitä kuin ne kaveriporukat joskus muinoin siellä yläasteella tai lukiossa ja useat ihmiset kuuluvat useisiin eri ryhmiin. Jokaisessa ryhmässä toimitaan kuitenkin sen ryhmän tavalla, eli älykkö ryhmässä ollessasi harkitset vähän enemmän mitä sanot, bileporukassa osaat olla "tyhjäpää" jne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


14 + 9 kirjoitti:

Saako yliopistossa olla avoimesti tyhmä vai pitääkö esittää älykköä? Millainen ilmapiiri eri yliopistoissa on? Onko kilpailua ja ns. paskantärkeilyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu