tarjoilija ammattina?

mint`

moi! mulla on noin vuoden päästä tärkeä päätös eli mille alalle lähtisin. eikä harmainta hajuakaan. pienestä pitäen kuitenkin tarjoilijan työ on ollut haaveena en tiedä miksi. eli tässä muutamia kysymyksiä:
- pääseekö työhön oppisopimuksella? ,
koska kotoa kuitenkin aijon muuttaa peruskoulun loputtua pois elikkä jossei palkkaa tule ei asumisestakaan omassa asunnossa tule yhtikäs mitään.
- minkalainen palkka?
- entäs työvuorot ja vapaat?
- onko alalta helppo saada töitä.. ?

ja kaikki muu 'ekstra' mitä teidän päähän juolahtaa niin kertokaa ihmeessä vaan !

1

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarjoilija21

      Hei!

      Oppisopimuksesta en osaan sanoa mitään paitsi että olen saanut sellaisen käsityksen että oppisopimuspaikkaa ravintola-alalta on hankalaa saada. Voihan se jossain onnistuakin.

      Palkka ei ole kovin hyvä suhteutettuna työn vaativuuteen, se on henkisesti ja fyysisesti raskasta. Henkisesti raskasta varsinkin baarityöskentelyssä jossa joudut kuuntelemaan humalaisten komentelua ja huutamista, fyysisesti raskasta työpaikasta riippumatta.
      Työssä joudut kantamaan kaikkea raskasta, astia- ja juomakoreja pääasiassa. Kuumien lautasannoksien nopea toimittaminen asiakkaan nenän eteen on myös haastavaa ja hikistä hommaa.
      Kyllä sillä palkalla silti toimeen tulee jos jaksaa tehdä töitä. Palkkataulukot löydät PAM:in nettisivuilta.

      Työvuorot riippuvat paljolti työpaikasta, jossain kahvilassa se on päivätyötä ja ruokaravintoloissa joko päivä tai iltavuoroa, baareissa ilta ja yövuoroa. Riippuen ravintolan luonteesta. Mutta kokonaisuudessa
      tarjoilijan työ on ilta- ja viikonloppupainotteista.
      Työn huonoihin puoliin kuuluu se että olet töissä vappuna, uutenavuotena yms. tapahtumien aikaan.

      Nyt laman aikana työn saanti tältä alalta ei ole itsestäänselvyys, mutta tarjoilijoilla on melko hyvä työtilanne, joskin työt eivät aina ole kokoaikaisia eikä pitkäaikaisiakaan työsuhteita helposti tehdä.

      Itse olen nyt vakituisessa työsuhteessa. Olen silti päättänyt, että lähden lähitulevaisuudessa opiskelemaan jotain toista alaa. Loppuelämäksi ei kannata jäädä mielestäni tälle alalle, mutta nuorena jaksaa.
      Työ on vain mielestäni raskasta ja palkka huono.

      On tässä työssä toki hyviäkin puolia, mukavat asiakkaat ja saa maistella erilaisia juomia ja ruokia.
      Tippejä on myös kiva saada :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2693
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      901
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      875
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      827
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      794
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe