Onko työkokemuksella mitään väliä? 4,5 vuotta?
Olen ihan itse oppinut harrastelija. Nykyiseen työnkuvaan kuulunut lähinnä koodailua, Delphi, C/C ja Java. Xml/Xsl ja tietokantoja, kuten MySQL ja MS SQL Server. Kokemusta myös PHP/Java Script. X/HTML ja CSS nettisivujen teosta. Olen töissä nykyään, mutta nykyinen työ uhkaa loppua??? :(
Olen hakenut yleensä töihin jossa vaaditaan osaamista, joka minulle on jo tuttua, mutta mitään ei kuulu??
Mikä hemmetti työnantajia pelottaa? Siis jos niiden työnkuvaus on meikeläiselle tuttua pässinlihaa! Miksi en pääse edes työhaastatteluun? Vaikuttaako se että olen töissä toiselle työnantajalle?
Haistakoot vitut, välillä tuntuu! >:O
Olen ihan itse oppinut harrastelija. Nykyiseen työnkuvaan kuulunut lähinnä koodailua, Delphi, C/C ja Java. Xml/Xsl ja tietokantoja, kuten MySQL ja MS SQL Server. Kokemusta myös PHP/Java Script. X/HTML ja CSS nettisivujen teosta. Olen töissä nykyään, mutta nykyinen työ uhkaa loppua??? :(
Olen hakenut yleensä töihin jossa vaaditaan osaamista, joka minulle on jo tuttua, mutta mitään ei kuulu??
Mikä hemmetti työnantajia pelottaa? Siis jos niiden työnkuvaus on meikeläiselle tuttua pässinlihaa! Miksi en pääse edes työhaastatteluun? Vaikuttaako se että olen töissä toiselle työnantajalle?
Haistakoot vitut, välillä tuntuu! >:O
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyynisesti sanottuna syy voi olla se, että olet itseoppinut ja ilmeisesti et ole käynyt mitään kouluja. Itsekin olin itseoppinut ja tein töitä koodarina ennen kuin lähdin oikeasti opiskelemaan alaa. Vasta koulussa tajusin, että ei sillä itseoppimisella voi oikeasti päästä ammattilaiseksi vaan pysyy ikuisesti harrastelijana. Tai ainakin itselläni tilanne oli se, että olin luullut osaavani koodata (koska osasin koodata ihan tuotekoodia C/C :lla, Javalla, PHP:lla jne), mutta vasta koulutuksen käytyäni ymmärsin että en todellakaan osannut. En toki oppinut koulussa koodaamaan mutta opin ymmärtämään mitä kaikkea en osannut, ja mitä en aiemmin edes tiennyt olevan olemassa. Koulun jälkeen olen sitten pyrkinyt opettelemaan sitä kaikkea mitä en osaa (kaikkea en tule oppimaan koskaan).
Johtunee siitä, että niitä samoja paikkoja hakee pilvin pimein myös niitä, joilla on jokin paperi osoittaa siitä osaamisesta.
Tai siis osaamisesta ja osaamisesta, mutta todistus jostain koulusta kuitenkin.
Ja toisaalta, on tuo 4,5 vuotta TYÖKOKEMUKSESI, vai lasketko siihen mukaan myös tuon harrastamisen?
Ja edelleen, 4,5 vuotta ei toisaalta ole vielä kummoinenkaan työkokemus.
Käyn paljon haasttatteluissa ja työtodistuksia ei edes katsota vaan niitä työnäytteitä.
Kolutuksella on myös väliä.
Kukaan ei näet usko pelkän 4,5-vuoden työtodistuksella että osaat.
Vaikka todellisuudessa joku osaisi vastaavat hommat huonommin kuin sinä ja hänellä on loppututkinto alalta hänet valitaan varmasti tehtävään ennemin kuin sinut.Asiahan on tullut myös esiin joka vastauksessa.
Suhteetkin merkitsevät aika paljon. Laita viidakkorumpu kumajamaan ja tee itsesi näkyväksi.
Isoissa yrityksissä ja myös julkisella sektorilla on varmaa, että rekrytoinnissa vähintään karsitaan alemman koulutuksen ja kouluttamattomat lähes tyystin pois varsinkaan, jos ei ole yhtään työkokemusta ja referenssejä. Siellä voi olla ihan määritelty koulutustasovaatimus.
Sinulla kun kokemusta on, niin enpä pitäisi sitä työllistymistä mitenkään mahdottomana tulevaisuudessa. Ei kaikki koodarit edes ole ns. turvallisissa palkkatöissä. Hommia tehdään projekteina ja sitten kun ne loppuvat, niin loppuu työtkin. Liiketalouden opiskelu ei tekis pahaa myöskään, kun tuo tekninen puoli on hallinnassa. On eritasosta hommaa, johon ei kaikkeen kyllä todellakaan tarvita maisteritason koulutusta.
Nyt on työmarkkinoilla tilanne se, että koulutetuista ei tosissaan ole pulaa.
Et tosissasi usko työllistyväsi itseoppineisuudella vailla työkokemusta? Paras vetosi on rakentaa todella näyttäviä tekniikkademoja, jotka todistavat osaamisesi. Ja hankkia se koulutus edes vähimmäisimmässä määrin. Valitan. Nykyisin tarvitaan crediittejä (näyttöjä) sekä credenssejä (todistuksia).
Hajotkaa siihen...
koodatkaa apinat =D
Moikka!
Tosi harmillinen tilanne, mutta niin se vaan on, että todistus jostain edes käydystä alan kurssista on tae että 'oikeasti' osaat homman. Kannattaisiko käydä edes joku lyhytkurssi, jotta saisit mustaa valkoiselle mitä vilauttaa työnhaussa? Näiltä koulutus-sivuilta, jotka suunnattu siis jo työelämässä oleville henkilöille, löytyy lyhytkursseja joka lähtöön. Tässä IT-ammattilasille : http://www.koulutus.fi/it_tietotekniikka___697__.html ja tässä käyttjille: http://www.koulutus.fi/it_kaeyttaejae___963__.html . Onnea matkaan!